Už před dvěma lety, tedy před vypuknutím energetické krize, bylo v České republice přibližně 900 tisíc lidí v energetické chudobě. Téměř polovinu z nich tvořily rodiny s dětmi.
„Ze všech lidí v rodinách s dětmi žilo třicet procent v domácnostech samoživitelek a dalších třicet procent v nízkopříjmových rodinách s nárokem na přídavky na dítě,“ uvádí studie Energetická chudoba a její řešení. Druhou nejpočetnější skupinou byli důchodci.
Od té doby se čísla ještě zhoršila, na což chce Olomouc reagovat a ohroženým lidem pomoci.
„Bytů by bylo asi dvacet. Stanovili jsme si hodně nízká čísla, chceme se spíše zaměřit na procesy a na vytvoření zkušenosti, abychom o problematice mohli mluvit věcně,“ uvedla náměstkyně primátora pro sociální věci a bydlení Kateřina Dobrozemská.
„Nejde o to zřídit sto sociálních bytů v Olomouci a divoce na ně uvolňovat peníze. Cílem je, abychom uměli zachytit a podpořit ty, kteří se v nelehké době ocitnou na hraně, kde hrozí, že přepadnou ze soběstačného života do destabilizovaného,“ dodala.
Pomoci by mohlo i vytvoření garančního fondu
Půjde o uvolněné byty na různých adresách ve městě. Vše je podmíněno penězi z evropské dotace, o kterou se Olomouc uchází. Chce také vytvořit malý tým, který má intenzivně podporovat rodiny nebo jednotlivce v sociálních bytech, aby se zvládli zabydlet. Zároveň má zabránit sousedským konfliktům nebo zadlužování.
Vzniknout má i kontaktní místo pro bydlení. „Jde o poradenské místo, kam by v Olomouci mohli chodit všichni lidé, kteří se cítí být v bytové nouzi anebo si neví rady s tím, jak mají nastavené energie a jestli to všechno nemohou zvládat efektivněji,“ uvedla Dobrozemská.
Tímto způsobem by radnice získala potřebná data, na základě nichž by rozhodovala. Podstatné je mít o celé situaci větší přehled a nesledovat jen osudy jednotlivých lidí.
Do projektu mohou být zapojené i byty mimo městský fond. „Je možné spolupracovat s realitními agenturami, které mohou dávat k dispozici vytipované byty,“ nastínila náměstkyně.
„Máme také možnost vytvořit garanční fond, jímž lze pokrýt případné škody na nájmu. Nebo v případě výběru nevhodného klienta, který by v bytě něco poškodil, bychom mohli soukromému majiteli, který do toho vstoupil přes realitku, garantovat, že škody na bytě nebo nedoplatek na nájmu uhradíme,“ doplnila.
„Může to vypadat jako mrhání veřejnými penězi, ale ukazuje se, že v zabydlování je lepší za někoho občas vynaložit částku například několika tisíc, než člověka vystěhovat, vykořenit a potom další tři roky v sociálních službách řešit jeho integraci,“ podotkla Dobrozemská.
Všech současných 26 bytů je obsazených
Zákon o podpoře v bydlení, který by pomohl lidem v bytové nouzi, by mohla vláda schválit ke konci letošního roku. Podle odborníků je nejvyšší čas.
„Neřešením bytové nouze prohlubujeme problémy s celospolečenským dopadem – chudobu, nejenom tu energetickou, obchod s chudobou, nedostupnost bydlení, živoření nejohroženějších cílových skupin – rodin s dětmi i seniorek a seniorů,“ sdělila ředitelka Platformy pro sociální bydlení Barbora Bírová.
Podle Koncepce dostupného a sociálního bydlení má Olomouc 26 sociálních bytů. Jsou v domě v Holické ulici poblíž průmyslové zóny, všechny obsazené.
„Byty jsou přidělovány v režimu žádosti o přidělení bytu ze sociálních důvodů. Při uzavírání smlouvy se sleduje výše příjmů za tři měsíce předcházející měsíci, kdy žadatel podal žádost o nájem bytu, nesmí přesáhnout trojnásobek částky životního minima společně posuzovaných osob. Výše nájemného je stanovena na 64,70 korun za metr čtvereční,“ stojí v dokumentu.