iDNES.cz

V Přerově zahnízdil sokol. Mládě zachránili tak, že mu promočili křídla

  9:04
Přerovští ornitologové zjistili, že v místní části Předmostí vyvedl mladé sokol stěhovavý. O jeho existenci se dozvěděli náhodou, když se v tamní záchranné stanici ocitlo jedno z mláďat. Díky pátrání zjistili, že sokol zahnízdil na komíně ve výšce zhruba šedesáti metrů.

Vedoucí Ornisu Přerov Lenka Harmáčková se zachráněným sokolíkem | foto: ORNIS Přerov

Dalším překvapením pro odborníky potom byla budka, ve které sokol stěhovavý založil rodinu. „Doposud totiž o ní nikdo neměl tušení,“ uvedl Josef Chytil z ornitologické stanice Ornis Přerov. „Navíc se v okolí budky pohybovala mláďata.“

Ornitologové ihned začali řešit, jak vrátí nalezené mládě rodině. O pomoc požádali i zkušené sokolníky. Ti jim poradili, aby mládě položili na nejbližší rovnou střechu. „Promočili jsme mu křídla, aby mládě zůstalo v klidu a vysušilo si je. Zanedlouho už bylo zpátky na komíně,“ popsal Chytil.

V Přerově vyvedl tento dravec čtyři mláďata. „Hlavní potravou těchto dravců jsou městští holubi,“ upozornil ornitolog.

Sokol stěhovavý patří mezi kriticky ohrožené druhy nejen v Česku. „V posledních dvou desetiletích se ale díky soustředěnému úsilí ochranářů, ornitologů i sokolníků daří sokolům obsazovat stále nová hnízdiště. Ta jsou z větší části stále přírodní, například skalní stěny, ale sokoli se adaptovali i na hnízdění v městském prostředí. Od letošního roku mezi ně patří i Přerov,“ nastínil Chytil.

Sokolík se dobýval do domu

Sokolí objev se uskutečnil 23. května, kdy se v záchranné stanici v Ornisu dozvěděli o mladém sokolu na území města. „Pták byl pozorován den předtím sedící na plotě zahrady, ale druhý den již byl na zemi, a dokonce se dobýval do domu. Vzhledem k vzácnosti tohoto přírůstku bleskově následoval telefonát spřáteleným sokolníkům s dotazem, co dále. Pavel Palacký po příjezdu ihned rozpoznal stáří a pohlaví ptáka včetně toho, že u něj odhadl možnost letu jen na několik set metrů,“ vysvětlil ornitolog.

Hnízdění ve městech

V Praze na věži Týnského chrámu v letech 1995-1996, hnízdění v Plzni nebo v Brně. Mezi kuriozity patří také hnízdění na jaderné elektrárně Dukovany. Poslední údaj o hnízdění sokolů stěhovavých v Česku uvádí asi 130 párů a stále mírně stoupající tendenci. Vůbec nejpočetnější je hnízdění v Jeseníkách – loni tam 32 párů vyvedlo 42 mláďat.

„Vzhledem k místu nálezu a kontrole terénu bylo víceméně jasné, že sokoli museli vyhnízdit na blízkém komíně bývalé kotelny. K mému překvapení jsem na horním ochozu zjistil další mláďata a kupodivu i instalovanou hnízdní budku,“ poznamenal Chytil.

„Největší radost jsme zažili 2. června, kdy jsme společně s dalším zúčastněným pozorovatelem z Předmostí dokázali pomocí stativového dalekohledu rozpoznat mezi mláďaty i námi kroužkovaného a zachráněného sokolíka,“ popsal ornitolog.

Sokolí rodinka se na komíně a v jeho nejbližším okolí zdržela asi měsíc. „Všechna čtyři mláďata, což jsou dva samci a dvě samice, jsou plně schopna letu a křídla poctivě procvičují tréninkovými lety,“ uvedl po záchraně Chytil.

Budka na komíně

Ornitologové se dále věnovali pátrání po tom, kdo budku na komín umístil. „Nakonec dospělo k přerovským sokolníkům. Podle jejich údajů tam budku za pomoci profesionálních hasičů instalovali v roce 2017,“ vysvětlil Chytil.

OBRAZEM: Ornitolog kroužkoval sokolí mláďata desítky metrů nad zemí

Až do letošního roku budku využívaly poštolky, což se ovšem změnilo letos v únoru. „To je nekompromisně vyhnali sokoli. Lze předpokládat, že vzhledem k úspěšnému vyhnízdění zde nemáme sokoly naposledy,“ naznačil odborník.

„Město Přerov tak zadarmo přišlo k dalším pomocníkům, kteří pomáhají snižovat počty městských holubů. Hnízdění sokolů stěhovavých ve městech se stává postupně víceméně běžnou záležitostí,“ dodal Chytil.

25. května 2016

zpět na článek