Olomoucký kraj je ve srovnání regionů dál u dna, lidem nejvíc vadí nízké platy

  11:34
Olomoucký kraj ve srovnání českých regionů nadále zrovna nezáří. Ve výzkumu Místo pro život 2024 opět skončil čtvrtý od konce, za ním jsou už jen bývalé uhelné regiony, tedy Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj. A v hodnocení spokojenosti obyvatel je na tom dokonce ještě o stupeň hůře. Přitom ze srovnání některých ukazatelů vychází velmi dobře.

Například na tisíci kilometrech silnic zemře v kraji nejméně lidí, podprůměrný je i počet požárů.

„Velmi dobře je na tom, i pokud jde o nízký počet žáků na jednu třídu základní školy, stejně tak je nízký počet dětí v mateřských školách. Počet vozidel na obyvatele je tu podprůměrný a turisté se zde rádi zdržují déle, alespoň to dokládá nadprůměrný počet přenocování ku počtu ubytovaných,“ popisuje zpráva srovnávacího výzkumu.

Dobrých výsledků region naopak nedosahuje v oblasti práce. „Stojí za tím především nadprůměrný podíl nezaměstnaných mužů i žen, vysoká míra nezaměstnanosti, nadprůměrný počet uchazečů v evidenci úřadu práce o jedno volné místo, ale i podprůměrné mzdy,“ shrnují analytici agentury Datank.

Rovněž měsíční výše starobního důchodu vycházela jako podprůměrná a kraj měl také vůbec nejnižší podíl zahájených bytů k dokončeným. Mimo to lidé v kraji podle dat produkují téměř nejvíce komunálního odpadu – 549 kilogramů na obyvatele ročně.

Každá z kategorií, jako jsou zdravotní a sociální služby, rozvoj infrastruktury či péče o děti, sledovala vedle objektivních dat také spokojenost obyvatelstva s danou oblastí.

Kraj chce situaci zlepšit 400 miliony

Z přehledu vyplývá, že místní hodnotí jako horší i ukazatele, v nichž se region umísťuje na předních místech. Nejméně spokojení jsou s prací a výší mezd, jako špatné je hodnotila více než polovina dotázaných, a s platy byla dokonce spokojená jen o něco více než třetina respondentů.

Představitelé kraje upozorňují, že nálada obyvatel souvisí s množstvím hospodářsky a sociálně ohrožených území. Jde o takové lokality, kde jsou zhoršené životní podmínky a slabší hospodářský výkon brzdící další rozvoj. Do velké míry se kryjí s územím bývalých Sudet, jde o 10 ze 13 obcí s rozšířenou působností.

Krajští zastupitelé v červnu schválili, aby znevýhodněné oblasti dostaly 400 milionů korun z přebytku loňského hospodaření hejtmanství.

„Ohrožené oblasti tvoří většinu kraje. Nyní se připravuje systém, jak budou finance rozdělovány. Usilovali jsme několik let o podporu z celostátní úrovně, ale ta bohužel úplně nepřišla. Lidé v těchto oblastech si zaslouží podobnou kvalitu života jako jinde,“ řekl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jan Šafařík (KDU-ČSL za koalici Spojenci).

Vedení měst a vesnic například na Jesenicku, Konicku, Přerovsku či Hranicku už nyní podle něj pracují na přesném určení prioritních oblastí a dotvářejí konkrétní projekty, které bude možné z tohoto balíku zaplatit. Může jít o investice od oprav chodníků až po podporu spolků či kreativního průmyslu.