Zapálíme vás v pytli, vyhrožují Romům ve Šternberku. Obavy má i majorita - regiony.impuls.cz

Zapálíme vás v pytli, vyhrožují Romům ve Šternberku. Obavy má i majorita

  4:54
Čistě podle statistik kriminality je Šternberk na Olomoucku letos bezpečnější než v minulých letech. Od léta zde neevidují žádný incident jako bylo napadení studentky jinou nezletilou dívkou na ulici, které tehdy v třináctitisícovém městě vyvolalo silné emoce. Někteří místní se nicméně pořád bojí o sebe nebo své děti. Lidé z majority obavy hodně spojují s romskou menšinou, kvůli vyhrocené atmosféře se ovšem necítí bezpečně ani někteří Romové.
Pohled na město Šternberk ze střechy tamního hradu.

Pohled na město Šternberk ze střechy tamního hradu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Radnice se snaží napětí mírnit. Rozšířila kamerový systém a nabrala nové asistenty prevence kriminality. Moc jiných možností už ale nemá. S dalšími městy teď očekává, co vzejde z plánovaných jednání s ministerstvy.

Mezitím v září policie informovala, že vyšetřuje napadení mezi školáky. Už předtím se zabývala několika podobnými, méně závažnými případy. Příčinou měly být dlouhodobě neřešené spory.

Takové incidenty k dobré náladě ve městě nepřispívají a část obyvatel se necítí bezpečně. Stěžují si například na slovní útoky před školou po vyučování, případně potyčky, provokace cestou ze zastávky nebo obtěžování opilými lidmi.

„Rostou tu dětské gangy, z toho máme největší obavy,“ svěřila se jedna z obyvatelek na říjnové veřejné besedě pořádané radnicí k tématu bezpečnosti. Šlo už o druhou takovou akci. Také jejich prostřednictvím chce město přispět ke zklidnění situace.

Přijetí dalších tří asistentů prevence kriminality z řad romské komunity má také přispět k větší bezpečnosti. Dva se představili na zmíněné besedě. Jeden z nich upozornil, že na rozdíl od gangů, jež mají organizovanou strukturu, jde ve městě o skupinky divokých dětí. Proto věří, že spolu s kolegy a policií pomohou situaci napravit.

Policisté ve Šternberku vyšetřují napadení mezi žáky, jde o několikátý případ

Ujistil, že mají velkou motivaci zbavit Šternberk nálepky města, kde může být riskantní jen vyjít na ulici. Ačkoli asistenti jsou formálně civilní osoby, tedy nikoli úředníci nebo strážníci, respekt si mohou získat například znalostí romštiny.

Pomoci má i víc strážníků či kamer

Asistenti se shodli, že oni sami strach necítí, někteří Romové však obavy mají. „Nikdy jsme problémy nedělali a teď se máme bát vyjít z domu, protože nám píšou, že nás naházejí do pytle a zapálí? Co s tím chce policie dělat?“ ohradil se mladý muž proti odsuzování všech šternberských Romů.

Ředitel olomouckého územního odboru policie Richard Jílek doporučuje takové příspěvky vyfotit a nahlásit. K tomu opakovaně všechny obyvatele vyzývá i šéf strážníků Libor Šamšula.

„Je nutné zvednout telefon a zavolat, dětem je dobré uložit do kontaktů číslo na mobil městské policie. Zabýváme se každým podnětem, ale musíme o něm vědět. Město každopádně není žádný Bronx, kde by se nedalo žít,“ ujistil.

Od začátku roku je doposud zaznamenaných přestupků i trestných činů méně než v minulých letech. Celkově se Šternberk kriminalitou oproti jiným lokalitám nevymyká.

Dívka zbila vrstevnici. Ve Šternberku roste agresivita lidí z vyloučených lokalit

„Přestože se situace od prázdninových incidentů zdá být klidnější a platí, že napětí ve městě způsobuje stále jen malá skupina delikventů, nechceme cokoliv podcenit a plníme, co jsme občanům slíbili,“ uvedl starosta Stanislav Orság (ODS).

Kromě asistentů prevence kriminality, jichž teď bude celkem pět, městská policie přijala také dva strážníky. Další dva ještě shání, aby jich měla dvacet.

Potížisté leckdy převzali chování svých rodičů

V prosinci má zastupitelstvo projednat záměr vykoupit jednu z problematických nemovitostí do svého vlastnictví. Nákup i následná oprava by znamenaly milionové výdaje, radnice však podle Orsága zkouší všechny možnosti.

Během letošního roku přibude osm míst s kamerami, nová vyhláška rozšířila lokality se zákazem pití alkoholu a město též zřídilo romskou radu. Jejím smyslem je zprostředkovat komunikaci mezi majoritní společností a romskou minoritou a překonávat předsudky.

Šternberk rovněž usiluje o to, aby případné uložené tresty ve formě obecně prospěšných prací museli pachatelé vykonat ve městě. Radnice také dál spolupracuje s neziskovými organizacemi, jež umí působit v terénu na dětské partičky na hranici puberty, s nimiž jsou kvůli jejich špatné socializaci největší potíže.

Chceme zpřísnění trestů i dávek, zní z radnic kvůli problémům s částí Romů

„Děti, jež se narodí lidem s nedostatečnými rodičovskými kompetencemi, do násilného prostředí s pokřiveným hodnotovým systémem, jsou zprvu samy oběťmi,“ nastínil minulý měsíc ředitel výchovného ústavu v Boleticích nad Labem Rudolf Jakubec po jednání, jehož se účastnili i zástupci Šternberka.

„Bohužel však přebírají negativní vzorce chování a okolo dvanáctého až třináctého roku samy začínají páchat trestnou činnost,“ dodal. Český právní systém podle něho neumí takové děti podchytit ani účinně a rychle řešit opakovaně páchané trestné činy.

Chtějí i snížení věku trestní odpovědnosti

Na jednání byli také představitelé Děčína, s nimiž se kvůli podobným problémům s násilnými incidenty Šternberk spojil. Právě ve zmíněném ústavu se sešli s vládní zmocněnkyní pro lidská práva Klárou Šimáčkovou Laurenčíkovou. Ta je přizvala k jednání se zástupci ministerstev, potkat se mají 6. listopadu.

„Rovněž je zapojím do tvorby připravovaného vládního programu Bezpečné dětství – prevence násilí ve společnosti, na němž momentálně pracujeme, a do diskuse o novelizaci příslušných legislativních norem,“ sdělila zmocněnkyně vlády.

Města na něm chtějí otevřít nejen problematiku prevence a represe, ale i legislativní otázky, například snížení věku trestní odpovědnosti. „Máme pocit, že spousta mladých delikventů se cítí naprosto beztrestně. To chceme změnit,“ řekl Orság.