Soud podmíněně zastavil stíhání místostarosty Šumperka kvůli dotačnímu podvodu

  14:56
Krajský soud v Olomouci podmíněně zastavil trestní stíhání místostarosty Šumperka Karla Hoška (Šumperáci), jenž byl obžalován z dotačního podvodu. Podle policie a státního zástupce jako projektový manažer zfalšoval dokumenty o zdravotní způsobilosti uchazečů zařazených v projektu dlouhodobě nezaměstnaných, který byl placen z evropských dotací.

„Obžalovaný zasáhl ve čtyřech případech do lékařského potvrzení, jednou navíc dopsal text, což bylo společensky nejzávažnější, jelikož tam byl rozpor se skutečným zdravotním stavem. Nebylo však prokázáno, že by v souvislosti s žádostí o dotaci uvedl nepravdivé údaje,“ zdůvodnil verdikt soudce Vladimír Najdekr.

Hoškovi uložil zkušební dobu 15 měsíců, pokud se během nich nedopustí žádného porušení zákona, vyjde z celé záležitosti s čistým trestním rejstříkem. Rozsudek nicméně zatím není pravomocný, po doručení usnesení mohou strany ještě podat stížnost. Žalobce tak učinil hned na místě.

Než začal Hošek po předloňských komunálních volbách působit na šumperské radnici za Šumperáky (STAN a TOP 09), pracoval od roku 2015 jako projektový manažer v Místní akční skupině (MAS) Horní Pomoraví. Jde o obecně prospěšnou společnost, která se snaží pomáhat rozvoji ekonomicky slabého regionu v příhraničí.

„V roce 2016 jsem přišel s myšlenkou inkluzivního zaměstnávání. Zaměstnat Roma byl tehdy problém, nikdo to nechtěl kvůli exekucím a dluhům dělat. Některé exekuce byly navíc neoprávněné, ale nikdo lidem nepomáhal. Úřad práce na tom měl jednoho člověka, byla dvanáctiprocentní nezaměstnanost,“ vracel se Hošek minulý měsíc u krajského soudu na začátek celého příběhu.

Jako zaměstnanec MAS tedy připravil žádost o podporu projektu zaměřeného na prostupné zaměstnávání dlouhodobě nezaměstnaných na Hanušovicku. Zjednodušeně jde o postupný posun například od veřejně prospěšných prací k lepším pracovním místům. Žádost byla úspěšná a začala tak přicházet celkově více než čtyřmilionová dotace.

Hošek se s kolegy snažil dostávat lidi z dluhových pastí, sehnat práci pro více členů rodiny, jednali s podnikateli, uchazeče doprovázeli na pohovory. Pomoci měly i rekvalifikační kurzy na obsluhu křovinořezu.

Dopsal data a zfalšoval prohlášení lékařky

A právě v rekvalifikacích tkví jádro celého případu. Obžaloba Hoška vinila z upravení lékařských potvrzení, jež měli uchazeči o kurz na obsluhu křovinořezu doložit. Hošek uznal, že v časovém tlaku a z formálních důvodů zpětně dopsal na listiny datum a v jednom případě předložil dokument rozšířený také o fiktivní prohlášení lékařky, že potvrzení vystavila. Na dokument ho dopsal on sám.

Vyšetřovaná žena však podle doktorky nebyla v danou chvíli práce s křovinořezem schopna. Hošek vše označil za klukovinu.

Všichni dotčení účastníci kurzem prošli. Rozpočet na jednoho vyškoleného byl zhruba 11 tisíc korun, MAS proto tehdy musela vrátit náklady 44 tisíc. Obhajoba se brání, že MAS měla uzavřenou smlouvu se střední odbornou školou, dodržování všech náležitostí tedy mělo být na ní, respektive jím najatým lektorem.

„Obžalovaný jako laik nemohl kontrolovat akreditovaný subjekt, byl jen zaměstnancem příjemce dotace,“ řekl obhájce Josef Sedláček mladší.

Hošek se vyjádřil, že jelikož všichni rekvalifikací prošli, mohl z toho dovodit jejich zdravotní způsobilost.

Zásadní otázka byla, zda se Hoškovo pochybení dá vztahovat na celou dotaci 4,2 milionu tvořenou evropským i státním příspěvkem. Státní zástupce Stanislav Tichý argumentoval, že výše škody pokrývá celý projekt.

Žalobce argumentoval i dalšími kauzami

Případ proto žalobce srovnal s jinými evropskými regionálními dotačními kauzami z Vápenné či Loučné nad Desnou. V prvním případě z Jesenicka šlo o zrekonstruovanou vilu, v níž se však nepodařilo poskytovat slíbené sociální služby. Čerpání investic se totiž zpozdilo a služby tak při opravách fungovaly jinde. Dotaci obec vrátila, starosta Leoš Hannig dostal podmíněný trest.

V Loučné na Šumpersku majitel tamního zámku Petr Látal opravoval památku s využitím dotací, podle soudu ale předkládal poskytovateli nepravdivé doklady o postupu stavebních prací. Zároveň opravil i zámek v Branné. Nepravomocný rozsudek zatím zní 5,5 roku vězení.

Státní zástupce se pustil i do hodnocení smysluplnosti schválených a proplacených projektů.

„Celkový počet uchazečů byl dvacet, motivačním kurzem jich prošlo sedmnáct, rekvalifikací čtrnáct a do zaměstnání jich nastoupilo osm. Jsou projekty účelné nebo nejsou? Na druhé straně je zřejmé, že obžalovaný na tom nebyl tratný a měl z nich dobrý příjem,“ prohlásil Tichý.

Takové příměry Hošek rázně odmítl. „Srovnávat mě s investičními projekty mi připadá absurdní. Nikdy jsem nejednal s úmyslem někoho obohatit, z pěti milionů jsme neměl nic. Obraz popsaný státním zástupcem je katastrofální a nevnímám to tak. Státní zástupce ani nerespektoval závěrečné dokazování,“ bránil se šumperský místostarosta s tím, že cílem projektu nebyla rekvalifikace, ale inkluze a adaptabilita.

Dále dodal, že z dlouhodobě nezaměstnaných absolventů se jich část dokázala oddlužit, vychovat rodinu a stále pracují. Úspěšnost projektu potvrdilo při kontrole na místě i ministerstvo financí, stejně tak většina vyslýchaných svědků v soudní síni.

Kromě úpravy dokumentů trval Hošek na své nevině. „Celou situaci vnímám jako dostatečnou sankci a trest,“ prohlásil ve středu na konec své závěrečné řeči.