Ze supíkovické skládky vytekla odpadní voda, škodám zabránil rychlý zásah

  11:44
Díky včasnému zásahu Technických služeb Jeseník spolu s hasiči se nedávno podařilo zamezit kontaminaci okolí odpadními vodami ze skládky v Supíkovicích na Jesenicku, jež slouží pro ukládání odpadů všech obcí okresu. Došlo totiž ke zvýšenému úniku odpadních vod přes ochrannou fólii tvořící dno skládky.

Pohled na část skládky v Supíkovicích na Jesenicku. | foto: tsje.cz

Jímka, do níž odpadní vody odtékají, tentokrát nepomohla, protože závada se objevila jinde.

„Došlo k poruše sváru ochranné fólie a tím k úniku většího množství odpadní vody, která tak do jímky nemohla odtékat. Mohlo se na tom podílet i deštivé počasí,“ objasnil ředitel Technických služeb Jeseník Petr Nedbal.

Podle něj zaměstnanci únik díky častému monitoringu skládky včas zaregistrovali. „Díky systému drenáží jsme mohli využít rezervní jímku, v níž jsme vodu zachytili a hasiči ji odváželi do čistírny odpadních vod v České Vsi,“ popsal.

Skládka, která vznikla v 90. letech, je dodnes funkční. Zda byla příčinou poruchy únava materiálu, špatný svár, nebo jiný problém, se podle Nedbala nedá říct.

„V době, kdy skládka vznikla, byla úroveň technologií i používaných materiálů nějaká, teď je vše, co se týká skládkování, mnohem přísnější a technologie pokročilejší,“ řekl s tím, že narušený svár byl opraven. „Došlo k přeplátování s využitím nejmodernějších technologií a nyní prověřujeme ještě další desítky metrů, zda k závadě nedošlo i jinde.“

„Přivolaná inspekce životního prostředí ani hygienická stanice neshledaly žádné ohrožení životního prostředí, zdraví obyvatelstva ani výskyt jiných rizik. Nadále probíhá monitoring skládky a revize jejího technického stavu,“ doplnila mluvčí jesenické radnice Markéta Kaniová.

Žádné pochybení nezjistil ani vodoprávní úřad. „Vzhledem k tomu, že jsou skládkové vody odváženy do čistírny odpadních vod, nedochází k ohrožení životního prostředí a není nutné ze strany vodoprávního úřadu stanovovat další opatření,“ ujistil úřad.

Skládky hlídají i po uzavření

Technické služby se kvůli rozloze skládky snaží překrytím zmenšit plochu, která je vystavena dešti, aby vznikalo co nejméně odpadních vod. „Bohužel zcela se tomu zabránit nedá,“ poznamenal ředitel.

V kraji je v současnosti ještě několik skládek, některé jsou funkční, další už byly zakonzervovány a zrevitalizovány. V provozu je například skládka v Medlově, jež slouží pro zhruba čtyři desítky měst a obcí z Olomoucka a Šumperska.

„Odpad se tu má ukládat podle kapacity ještě osm až deset let. Co se týká jímání odpadních vod, je skládka dobře zajištěna. Problém s únikem většího množství se tu nevyskytl ani v roce 2021, kdy byla období velmi silných dešťů. Vše stačila zachytit jímka, která má dostatečnou rezervu i pro taková období,“ shrnul starosta Jan Zahradníček.

To u Grygova na Olomoucku je už skládka zakonzervovaná a nepoužívá se. Přesto tam pravidelně probíhá monitoring. „O odborné věci se starají olomoucké Technické služby a myslím, že to dělají velmi zodpovědně. S odpadními vodami není žádný zásadní problém,“ řekl starosta Grygova Tomáš Kubáček.

Ekologové přesto označují skládky za časované bomby. „Těžko se posuzuje, co se na skládky ukládalo. Jisté je, že všechno, co z nich unikne, představuje ohrožení přírody a životního prostředí,“ sdělil předseda Českého svazu ochránců přírody Šumperk Marcel Minář. Situace se však podle něj zlepšila.

„Ochrana přírody je dnes mnohem lepší než třeba v 90. letech. Bohužel co se týká skládek, ne vždy je možné napravit minulost. Proto je potřeba udělat vše pro to, aby škody na životním prostředí byly minimalizovány,“ podotkl.