Studenti už do omšelých bytů nechtějí, měsíční nájem často garantují rodiče

  14:18
Už za pár týdnů zamíří na Univerzitu Palackého tisíce nových studentů. A jak vyplývá z dat portálu Bezrealitky, budou si muset za bydlení v novém školní roce připlatit. Nájmy se totiž meziročně zvýšily ve všech univerzitních centrech a dostávají se na nová maxima.

Školou nabízené ubytování zdaleka nestačí, takže studenti musejí hledat bydlení v privátech. | foto: skm.upol.cz

Zatímco průměrná cena nájmů je v Praze o 14 procent vyšší než loni, v Ostravě je to dokonce 18 procent. Olomouc je s růstem 17 procent hned za ní.

„Situace se pro řadu studentů stává opravdu komplikovanou. Problémem není ani tak samotné zdražování, ale také garance, které majitelé chtějí. I v případě podpronájmů se tak můžeme setkat s požadavky na dvouměsíční kauci a zároveň i dvouměsíční předplatbu,“ zmínil Martin Ponzer, šéf digitální realitní služby Bezrealitky.

Portál patří k hlavním místům, kde studenti bydlení hledají. „I proto bude letos spolubydlení v Olomouci častou formou. A to ve stále větším počtu lidí, aby se náklady mezi osazenstvo bytu rozpustily,“ zdůraznil Ponzer.

Jak uvádí portál Bezrealitky, čtyři studenti nyní v Olomouci v bytě 70 metrů čtverečných zaplatí za lůžko necelých 5 100 korun měsíčně čistého nájmu, což je o šest stovek víc než v minulém školním roce. Když jde do stejného bytu šest studentů, zaplatí každý v průměru necelých 3 700 korun.

Majitelé mění přístup

Ze strany majitelů se ale mění přístup. Přednost totiž nedávají nutně nejvyšší nabídce. Za nejdůležitější parametr nyní považují spolehlivost a bezúhonnost nájemníka. Standardem se tak podle portálu je například doložení bezdlužnosti nebo předchozí reference nájemníka anebo dokonce ručení ze strany rodičů.

„To je ostatně typické pro celý nájemní trh. A dává to smysl. Majitelé si raději vyberou nájemníka, který u nich bude bydlet dlouhodobě. Z ekonomického pohledu je výhodnější dokonce trochu slevit, pokud vím, že s ním nebudou problémy a byt bude třeba několik let v řadě obsazený,“ upozornil Martin Ponzer.

Olomoucká realitní kancelář Orka zprostředkovává pronájem necelé stovky bytů studentům v Olomouci. „Dá se říct, že řada majitelů už pronajímá byty programově pouze studentům, protože studenti se dají označit za poměrně nerizikovou,“ popsal šéf Orky Michal Vejmola.

Měsíční nájem už často garantují rodiče, takže riziko neplacení je mnohem nižší než u jiných nájemců,“ doplnil.

V posledních letech podle něj už ani u studentů nemají šanci byty, které jsou ve špatném stavu a studenti si je běžně pronajímali. „I studenti, i když jsou v partě, chtějí bydlení na úrovni. Nemovitosti, které nemají určitý standard, se už téměř nedají studentům pronajmout,“ poznamenal Vejmola.

Univerzita koleje nezdražuje

Univerzita Palackého v Olomouci má v současnosti kolem 23 tisíc studentů. Míst na kolejích je však pouze 4 600, takže výrazná většina mladých lidí musí hledat ubytování jinde.

Škola si ponechává volnou kapacitu několika set 100 lůžek pro zahraniční hosty, kteří přijíždějí v rámci studentských či akademických výměn z partnerských univerzit.

Za ubytování na vysokoškolské koleji podle Havrlanta studenti zaplatí od 76 do 149 korun za osobu a noc podle kategorie ubytování. Ceny univerzita nyní nezvyšuje. „Navyšovali jsme je před dvěma lety, zároveň jsme snížili provozní náklady. Díky tomu jsme letos nemuseli zdražovat,“ vysvětlil Havrlant.

Škola v současnosti neplánuje stavět nové koleje. „Jdeme spíš cestou zvyšování standardu rekonstrukcemi. Budovy kolejí se snažíme postupně modernizovat, velká rekonstrukce jedné z kolejních budov proběhla před třemi lety, další kolej je připravena na příští rok,“ doplnil Havrlant.

V dohledné době dojde pouze k mírnému navýšení ubytovací kapacity kolejí. Jde o kolej J. L. Fischera, kde se po rekonstrukci rozšíří kapacita o 37 apartmánů velikosti 1+kk a 2+kk. „Věříme, že tyto úpravy nám pomohou alespoň částečně uspokojit zájemce o ubytování, kterým jsme dosud nemohli vyhovět,“ doplnil.