Propuštění stovek lidí či přesun výroby? Nesmysl, reaguje vedení Miele na fámy

  15:14
Závod Miele technika v Uničově na Olomoucku je v krizi, přišel o zakázky a propustí minimálně 200 zaměstnanců. Takové zvěsti se šíří po sociálních sítích, kde zaznívají i vyšší čísla jako 300, či dokonce 500 výpovědí. Objevily se i fámy o přesunu výroby do zahraničí.

Pohled do uničovské továrny Miele technika, kde se mimo jiné vyrábí pračky či myčky a pochází odtud všechny sušičky značky Miele. | foto: Tomáš FraitMF DNES

Firma, které loni klesly tržby i zisk a už tehdy snížila počet lidí o desetinu a odložila rozšíření výrobních prostor, sice připravuje další „záchranářské“ kroky, hrozivé informace o hromadném propouštění v závodě, jenž zaměstnává kolem 1 700 lidí, se ale podle vedení fabriky nezakládají na pravdě.

„Miele rozhodně není v krizi, i když registrujeme sníženou poptávku po námi vyráběném segmentu. Nejdou pryč stovky, ale čtyřicet zaměstnanců. Řešíme to přirozenou cestou, tedy nenahrazováním lidí odcházejících do důchodu nebo těch, kteří jdou jinam,“ uvedl generální ředitel závodu Miele technika Petr Vodák.

Ten zároveň odmítá poplašné zprávy, že se uničovská pobočka přesune do Polska. „Žádná výroba se od nás nestěhuje. Do Polska se přesouvá výroba z Německa,“ vysvětlil. Podle něj ničím nepodložené negativní informace, které se nezakládají na pravdě, závodu zbytečně ubližují.

Miele, jež vyrábí prémiové elektrospotřebiče jako pračky, sušičky či myčky nádobí, loni kvůli slabší poptávce po domácích spotřebičích klesly tržby meziročně o pětinu na 9,6 miliardy korun. Zisk podniku se pak podle ČTK snížil z předloňských 323,5 milionu na 204,7 milionu.

„Již v polovině roku 2022 došlo k významnému ochlazení poptávky po bílé technice. Společnost na to reagovala snížením objemu výroby, který se do dnešních dnů nevrátil na původní úroveň,“ uvedl ve výroční zprávě Vodák.

Uničovská továrna je součástí nadnárodní skupiny Miele, jediným vlastníkem je švýcarská společnost Imanto AG.

Autor: