iDNES.cz

Olomoucká univerzita ocenila čestným doktorátem experta na roztroušenou sklerózu

  17:28
Držitelem čestného doktorátu Univerzity Palackého v Olomouci se ve středu stal světově uznávaný lékař a vědec Hans-Peter Hartung. Německý neuroimunolog se zabývá především roztroušenou sklerózou či imunitními neuropatiemi a vývojem nových léčebných strategií.

„Je to pro mě opravdu velmi dojemný okamžik a jeden z vrcholů mé akademické kariéry,“ reagoval na udělení čestného titulu Hartung.

Ve svém proslovu pak mimo jiné vzpomněl na začátek spolupráce s olomouckými lékaři a vědci v době, kdy vedl neurologickou kliniku na univerzitě v Grazu. Podotkl také, že tento čestný doktorát pro něj znamená hodně i v kontextu obnovených dobrých sousedských vztahů mezi Českou republikou a Německem.

Hartung mimo jiné více než dvacet let intenzivně spolupracuje s neurologickou klinikou lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice Olomouc, už před dvěma lety byl jmenován hostujícím profesorem univerzity. Čestný doktorát si převzal během slavnostního aktu v olomouckém Arcibiskupském paláci.

„Profesor Hans-Peter Hartung je mimořádnou vědeckou, lékařskou a pedagogickou autoritou v celosvětovém kontextu. Jeho dlouhodobá spolupráce s Univerzitou Palackého umožňuje studentům absolvovat výzkumné stáže ve Spolkové republice Německo a přináší množství významných publikačních výsledků v oblasti současného neurologického výzkumu,“ řekl děkan lékařské fakulty Milan Kolář.

„Jeho neutuchající zájem o systematickou spolupráci se promítl do řady excelentních výsledků v oblasti vědy a výzkumu a tím bezesporu přispěl a nadále významně přispívá k dobrému jménu Univerzity Palackého nejen v evropském, ale i širším mezinárodním kontextu,“ dodal.

Čestný titul získala od revoluce padesátka lidí

Hartung se zabývá zejména klinickým a translačním výzkumem v oblasti základní a klinické neuroimunologie, především pak roztroušenou sklerózou a imunitními neuropatiemi a vývojem nových imunologických, neuroprotektivních a neuroreparačních léčebných strategií.

Svou prací významně přispěl k objasnění mechanismu účinku moderní terapie demyelinizačních onemocnění nervové soustavy – roztroušené sklerózy i demyelinizačních zánětů periferního nervového systému. V současnosti vede Centrum pro neurologii a neuropsychiatrii Univerzity Heinricha Heineho a Univerzitní nemocnice v Düsseldorfu.

Olomoucká univerzita od roku 1990 udělila čestný doktorát pěti desítkám osobností, které se významně zasloužily o rozvoj vědy, kultury či se jinak zasadily o prospěch společnosti.

Je mezi nimi například prezident Václav Havel, chemik Antonín Holý nebo plastický chirurg Bohdan Pomahač. Dosud posledními byli vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn a jazzový skladatel a pianista Emil Viklický.

Autoři: ,
zpět na článek