„Ve středu 2. dubna 2025 byl u obce Polom v okrese Přerov nalezen uhynulý kus skotu. Jednalo se o blíže neurčitelného křížence zřejmě plemene wagyu či zebu, mladého jedince samčího pohlaví bez jakéhokoliv označení,“ uvedla Hana Brázdová, ředitelka sekce KVS pro Olomoucký kraj.
„Případ nám nahlásila policie a zvíře leželo na pozemku Ředitelství silnic a dálnic, takže jsme se o tělo postarali,“ doplnila.
„Podle otlaků na těle a natržených koutků v tlamě bylo zvíře během svého života zřejmě sedláno a uzděno, podobně jako koně, což je v našem kulturním prostředí velmi neobvyklé,“ sdělila Brázdová s tím, že domněnku potvrdila řada odborníků. V Česku přitom platí zákaz jezdit na skotu.
Zvíře ani nebylo označené. „Jeho majitel porušil plemenářský zákon a víme, že kdyby se nám sám přihlásil, přiznal by se k pokutě,“ doplnila.
„V této souvislosti vyzýváme veřejnost k poskytnutí informací k popsanému kusu skotu, důležitou informací je, kde či jak bylo popsané zvíře chováno a používáno,“ apelovala ředitelka.
Na její e-mail už dorazila řada informací souvisejících s mrtvým tělem. „Podle nich zřejmě zvíře pocházelo odněkud mezi Polomí a Porubou, ale bližší informace podávat nemohu,“ poznamenala.
Podle ní se možná jednalo o křížence buvola bahenního. „To zvíře někomu uteklo a u toho se pohmoždilo,“ popsala k jeho skonu. „My jsme je pak na místě v první řadě potřebovali vyšetřit na slintavku,“ vysvětlila postup odborníků.
Přivolaný veterinární inspektor zvíře na místě ohledal. „Prvotně kontroloval zvíře kvůli vyloučení příznaků slintavky a kulhavky (SLAK). Poté Krajská veterinární správa pro Olomoucký kraj zajistila jeho odvoz do asanačního podniku (VAU Mankovice),“ dodala Brázdová s tím, že tam byl uhynulý kus vyšetřen v rámci monitoringu na SLAK. „Vyšetření mělo negativní výsledek.“

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz