Vzácná ptačí návštěva z Arktidy. Na Přerovsku se objevili kameňáčci pestří - regiony.impuls.cz

Vzácná ptačí návštěva z Arktidy. Na Přerovsku se objevili kameňáčci pestří

  11:56
Osm kameňáčků pestrých, jejichž domovem je oblast Arktidy na pobřeží Skandinávského poloostrova, nyní zaznamenali ornitologové na podmáčeném poli u obce Vlkoš na Přerovsku. Podle odborníků se tito ptáci objevují ve střední Evropě jen velmi vzácně v období tahu.
Na Přerovsku se objevili kameňáčci pestří, ptáci z Arktidy | (2:41) | video: Zdeněk Abrahámek/MOS

„Kameňáček pestrý je veliký asi jako kos. Má krátké červené nohy a krátký ocas. Opeření horní části těla je rezavohnědé a černo-bílé, spodní strana těla pak bílá s širokou černou hrudní páskou. Samec i samice jsou stejně zbarveni,“ nastínil Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku.

Kameňáčci se živí korýši, hmyzem a měkkýši, které vyhledávají pod naplavenými řasami na mořském pobřeží. Hnízdí v pobřežní tundře, přičemž patří k nejseverněji hnízdícím ptákům.

„Jde o tažný druh, jenž zimuje na mořských pobřežích všech kontinentů. U nás se vyskytuje velmi vzácně na tahu, a to pouze jednotliví ptáci nebo velmi malá hejna od dvou do šesti kusů,“ doplnil Šafránek.

Nejde o jedinou nynější ojedinělou ptačí návštěvu v regionu, ornitolog Zdeněk Abrahámek objevil na polním mokřadu u Vlkoše i další v Česku vzácné severské druhy– jespáka křivozobého, lindušku rudokrkou a konipase lučního severoevropského.

Odborníci loni v Olomouckém kraji zaznamenali ještě výrazně exotičtějšího ptáka – buřníčka žlutonohého, jenž hnízdí v Antarktidě a žije výhradně nad oceány. Nalezen byl na Šumpersku, do Česka zvíře zřejmě zanesla bouře nad Atlantikem. Své putování nakonec nepřežil, zahynul patrně vysílením.

Autor: