Vrchní soud v kauze Vidkun zpřísnil tresty, policejní exnáměstek jde do vězení

  8:48,  aktualizováno  9:50
Vrchní soud v Olomouci vynesl rozsudky v kauze Vidkun. Bývalý vysoce postavený policista Karel Kadlec dostal 3,5 roku vězení a musí zaplatit 219 tisíc korun. Má také pětiletý zákaz práce u bezpečnostních sborů. Podnikateli Ivanu Kyselému potvrdil soud podmínku, ale výrazně zvýšil peněžitý trest, a to z 346 tisíc na 1,82 milionu korun.

Bývalému hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi (ČSSD, nyní SOCDEM) soud potvrdil dvouletý trest s podmíněným odkladem na 3,5 roku a peněžitý trest 182 tisíc.

V případu jde o vyzrazování informací z vyšetřování bývalým vysoce postaveným policistou Karlem Kadlecem vlivnému podnikateli Ivanu Kyselému a také exhejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi. Prvoinstanční soud jim původně udělil podmíněné tresty.

Odvolání obžalovaných dnes Vrchní soud v Olomouci zamítl. Hlavním aktérům také zpřísnil právní kvalifikaci.

Kadlece za vynášení informací z trestních spisů odsoudil za pokus o zneužití pravomoci úřední osoby, podnikatele Kyselého za pokus účastenství ve formě organizátorství zneužití pravomoci úřední osoby a někdejšího hejtmana Rozbořila za podplácení a za účastenství ve formě pomoci zločinu zneužití pravomoci.

Žalobce chtěl pro Kadlece pět let

Původně přitom soud Kyselému uložil trest tři roky s podmíněným odkladem na čtyři roky a peněžitý trest 346 tisíc korun. Kadlec dostal tři roky s podmíněným odkladem na pět let a peněžitý trest 438 tisíc korun. Soud mu také zakázal činnost na pět let. Rozbořil dostal dva roky vězení s podmíněným odkladem na 3,5 roku a peněžitý trest 182 tisíc korun.

Vrchní soud, ke kterému se odvolali všichni tři muži a rovněž státní zástupce, se dnes kauzou zabýval už podruhé. Poprvé zůstal pouze u podmíněných trestů. Státní zástupce Miroslav Stoklásek však navrhoval Kadlecovi pět let vězení nepodmíněně.

„Kadlec informoval Kyselého dlouhodobě, a to nejen v devíti řešených trestních kauzách, ale prakticky o všem,“ řekl minulý týden Stoklásek.

Podle něj společenskou nebezpečnost případu zvyšovalo postavení tehdejšího policisty a vlivného podnikatele.

Soud rozsudek vynesl po devíti letech od zásahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v Praze a Olomouckém kraji a 4,5 roku po otevření případu u olomouckého krajského soudu.

Kauza je pojmenována podle kolaboranta

Případ Vidkun pojmenovaný podle norského kolaboranta s nacisty Vidkuna Quislinga odkrývá korupční vztahy mezi podnikateli, policisty a veřejnými činiteli.

Podle obžaloby Kadlec Kyselému dlouhodobě poskytoval informace z devíti trestních řízení. Kyselý podle žalobce tyto informace využíval k posílení svého vlivu.

Oba vinu popírají, stejně jako bývalý hejtman Rozbořil, který je v celé kauze souzen za jednu věc, kdy podle rozsudku Kadlecovi nabízel za informace ke kauze stavby jezdeckého areálu v Lazcích úplatek.

Autoři: , ,