Při výbuchu v újezdu Libavá zemřel voják, dalších osm lidí je zraněných

  12:16,  aktualizováno  17:15
Ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá před polednem vybuchla blíže neurčená munice. Zemřel při tom jeden voják, v nemocnicích skončilo dalších sedm vojáků a jeden civilní zaměstnanec. „Vojenská policie událost šetří a zahájila úkony v trestním řízení,“ oznámilo ministerstvo obrany.

„Ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá došlo krátce po jedenácté hodině k výbuchu zatím nespecifikované munice. Stalo se tak v prostoru trhací jámy Čermná během plánovaného výcviku pyrotechniků,“ řekla iDNES.cz před půl čtvrtou odpoledne mluvčí Generálního štábu Armády ČR Magdalena Dvořáková.

„Na místě bohužel zemřel jeden voják, dalších osm lidí bylo zraněno – sedm vojáků z povolání a jeden občanský zaměstnanec,“ dodala s tím, že na místě exploze zasahují hasiči.

Oběť i zranění byli příslušníky nebo zaměstnanci české armády, konkrétně Centra zabezpečení munice Týniště nad Orlicí.

„Přijali jsme dva pacienty se středně těžkými poraněními, kteří k nám byli přepraveni letecky. Ostatní zranění byli transportováni jinam,“ doplnil pro iDNES.cz mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Adam Fritscher.

Dalších šest zraněných bylo převezeno do olomoucké vojenské nemocnice. Tři byli po ošetření propuštěni do domácí péče, tři zůstávají hospitalizováni.

Černochová po výbuchu vyloučila sabotáž. Tragická událost, shodují se politici

„Všichni utrpěli střepinová poranění, žádný nebyl v akutním ohrožení života. Tři jsme ošetřili ambulantně, dva jsou přijatí na pozorování a zřejmě zítra dojde k operačnímu zákroku kvůli vyjmutí střepin. Jeden musel být operován akutně a nyní je na pooperačním oddělení,“ shrnul pro Českou televizi Miroslav Najdekr, primář oddělení chirurgie vojenské nemocnice.

„Rozsah zranění byl lehký až středně těžký, většinou byly zasaženy končetiny nebo hrudní či břišní stěna,“ dodal.

Na Libavou a do nemocnic za zraněnými zamířila ministryně obrany Jana Černochová. Explozi označila za tragickou událost, jejíž příčina je a bude předmětem vyšetřování. Vyjádřila soustrast pozůstalým a popřála rychlé uzdravení zraněným, stejná slova zazněla i od premiéra Petra Fialy.

Černochová České televizi také řekla, že v tuto chvíli nic nenaznačuje, že výbuch mohl být způsoben úmyslně například sabotáží, o čemž se ihned začalo spekulovat v internetových diskusích a na sociálních sítích. Hlavně proto, že v Libavé proběhl loni výcvik ukrajinských vojáků a má pokračovat i letos.

„Nic nenasvědčuje tomu, že by to nějak souviselo se současnou mezinárodní situací. Jednalo se o tragickou událost, k níž došlo při manipulaci s municí,“ sdělila. „Šlo o standardní cvičení, kdy u delaborační jámy dochází k likvidaci munice.“

O výbuchu jako první informovala armáda po poledni na sociální síti X. „Snažíme se poskytnout co nejrychlejší pomoc, zasahuje vrtulník záchranné služby. Událost řeší Vojenská policie,“ uvedla.

Na místě zasahovalo několik posádek záchranné služby. „Vzhledem k tomu, že se jedná o vojenský prostor a o armádu, nemohu sdělit bližší informace. Mohu jen potvrdit, že jsme u této události zasahovali, měli jsme tam dvě posádky z Olomouce a vypomáhala také letecká záchranná služba z jiného kraje,“ řekla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikisková.

Podle informací z internetových stránek Vojenského újezdu Libavá bylo na dnešek naplánováno ve vojenském prostoru cvičení, omezen je provoz na přístupových komunikacích a nahlášena je i zvýšená hlučnost a průjezd okolními obcemi.

Obyvatelé přilehlých obcí si ničeho nevšimli

Lidé z okolí, které oslovila MF DNES, nic zvláštního nezaznamenali. Například dva sousedé středního věku v Mrsklesích nedaleko vojenského újezdu se shodli, že hluk ani provoz nebyl dnes neobvyklý.

„Slyšeli jsme rány, ale tady je to víceméně každý den. Kolem poledne se ozvaly větší, ale zdálo se nám to hodně z dálky,“ popsali.

Stejné to bylo i v Dobřichovicích nad Bystřicí. „Že se v újezdu něco stalo víme ze zpráv, jinak žádné rány, nic slyšet nebylo,“ řekla žena, která v obci bydlí.

„Tady kdyby začala válka, tak to nepoznáme. Vždyť to tady bouchá furt, jsme na to už zvyklí. Kolem půl dvanácté jsem se byl vykoupat dole v rybníku, pak jsem viděl modrou helikoptéru, jak letí směrem nad kopec. To už jsem si říkal, že se asi něco stalo, ale že by byla slyšet rána z výbuchu, tak to ne,“ přidal se také muž z Města Libavá, který si nepřál uvést jméno.

Potvrdili to i další obyvatelé, například žena s dcerou, které vyrazily po obědě na nákup.

„Mohlo být kolem jedné hodiny, když jsme minuly policejní auta. Měla zapnuté majáky, hned nás napadlo, že se asi něco stalo,“ řekly reportérce.

Lidé z obcí v újezdu nemohli volit samosprávu

Vojenský újezd Libavá v blízkosti Olomouce je vojenským cvičištěm od roku 1949. Oblast o rozloze 235,5 km² se rozkládá na Olomoucku a v oblasti Oderských vrchů.

Po druhé světové válce v roce 1946 bylo totiž rozhodnuto o začlenění obce do plánovaného vojenského výcvikového tábora Město Libavá a bylo naplánováno vysídlení obce. Počátkem roku 1948 mělo Město Libavá 3 265 obyvatel. K 1. červenci 1950 byla obec úředně zrušena a začleněna do nově vyhlášeného vojenského újezdu Město Libavá (později přejmenovaného na vojenský újezd Libavá).

V letech 2001–2002 někteří senátoři rozvířili dění kolem porušování práva obyvatel na samosprávu – od roku 1950 nebylo Město Libavá obcí ani součástí žádné obce. Přestože jim v mnohém bylo dáno za pravdu, protiústavní situace, kdy přes tisíc obyvatel nemělo právo volit svoji místní samosprávu, trvala dál.

Ve dnech 10. a 11. února 2012 se ve Městě Libavá konala anketa, obdoba místního referenda, s otázku, zda si obyvatelé přejí připojení k sousední obci, nebo vznik samostatné obce. Účast dosáhla 49,86 % a pro vznik samostatné obce, zahrnující i Heroltovice, hlasovalo 97,78 %, zatímco nesouhlas vyslovilo jen 1,67 % zúčastněných.

Nová obec nakonec vznikla k 1. lednu 2016. V souvislosti se zmenšením vojenského újezdu Libavá došlo i k vytvoření nových katastrálních území.

Vstup do výcvikového prostoru je omezený, ve větším měřítku se otevírá pouze jednou v roce při akci Bílý kámen.

Po výbuchu se zranili dva vojáci v Brdech

V minulosti například v červenci 2021 utrpěli zranění dva vojáci při sanaci bývalého vojenského prostoru Brdy, kteří čistili od munice bývalou pěchotní střelnici Kolvín. Při manipulaci ale jedna střela vybuchla.

Těžce zraněný voják po dvou týdnech podlehl zraněním, explozi přežil pyrotechnik ze ženijního pluku v Bechyni, který později před soudem čelil obžalobě z obecného ohrožení z nedbalosti a hrozilo mu až pětileté vězení. Obžaloba ho vinila z toho, že jako hlavní pyrotechnik nesprávně identifikoval nalezenou dělostřeleckou munici jako náhradní a při manipulaci s ní porušil předpisy.

Pyrotechnik s mnohaletou praxí u armády, včetně účasti na zahraničních misích v Afghánistánu, ale u soudu uvedl, že na skládku nechal přemístit jen nalezenou dělostřeleckou munici bez výbušniny.

Výbuch vysvětloval tím, že zraněný voják zřejmě našel ještě jinou střelu, nikomu to ale neohlásil a střelu se sám snažil demontovat. Ta ale explodovala. Soudy pyrotechnika osvobodily.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: , , ,