Výrobci pervitinu dostali až třináct let. Drogou i platili za garáž, kde vařili - regiony.impuls.cz

Výrobci pervitinu dostali až třináct let. Drogou i platili za garáž, kde vařili

  11:18
V jednom z největších drogových případů na území regionu rozdal v pondělí Olomoucký krajský soud v součtu 62 let vězení plus jednu podmínku. Kvůli výrobě a distribuci drog se před soudem zodpovídalo sedm mužů ve věku od 30 do 55 let, kteří podle obžaloby narkotika vyráběli a distribuovali v Česku a Polsku. Šéf gangu dostal třináct let vězení. Odsouzení se mohou odvolat. Lhůtu na odvolání si ponechal i státní zástupce.
Padly tresty v jednom z největších drogových případů Olomoucka | (0:29) | video: iDNES.tv

Šest obžalovaných pochází ze Šumperska, sedmým je polský občan. Norbert Wybraniec, hlava gangu, podle kriminalistů z Polska zprostředkovával léky a chemikálie určené na výrobu pervitinu. Skupina vyrobila nejméně 6,5 kilogramu této látky, tvrdí policie.

Právě Wybraniec, který od začátku procesu vinu odmítá, dostal nejtvrdší trest. Ve vězení by si měl odsedět třináct roků. Další dvojice obžalovaných, Pavel Toroni a Lukáš Strouhal, se k výrobě drog a jejich distribuci přiznala. Toroni dostal pětiletou podmínku s hrozbou tří let za mřížemi, Strouhala čeká pět let za mřížemi.

K pondělnímu procesu se dostavili pouze tři členové gangu. Kromě Wybraniece to byli ještě otec se synem Jiří a Michal Adamovi. Jiří dostal jedenáct let, mladší Adam o rok méně.

Polák označený za hlavu pervitinového gangu odmítl vinu a kritizoval soud

Zbylí členové, Zdeněk Krňávek a Libor Havlík, dali souhlas pro jednání v jejich nepřítomnosti a soud rozhodl, že jejich účast není nutná. Krňávek byl odsouzen k jedenácti rokům za mřížemi, Havlík ke dvanácti. Až na Toroniho byla celá organizovaná skupina ve vazbě. Všichni byli uznáni vinnými za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

Zatkli nejlepšího vařiče pervitinu na Moravě

Kriminalisté skupinu zadrželi v červnu 2022. Rozsáhlým případem, pracovně pojmenovaným jako Grate a Finis, se pak olomoucký soud zabýval téměř rok a půl. Na dopadení gangu se podílelo přes osmdesát policistů, kteří podnikli téměř třicet domovních prohlídek. Zajistili při nich sedm varen, kilogram pervitinu a milion korun v hotovosti.

Podle rozsudku měli muži pečlivě rozdělené role. Polák Wybraniec nakupoval chemikálie i další materiál k výrobě drog na českém území i v Polsku, léky pak po tisících kusech a červený fosfor i jód po desítkách kilogramů dodával Adamovým i Zdeňku Krňávkovi a Lukáši Strouhalovi.

Toroni, který byl jako jediný souzen na svobodě, byl řidič. Převážel drogy a lidi mezi jednotlivými varnami, ale taky rozvážel do Polska či na polské hranice, jezdil různými auty, mimo jiné s označením taxislužby.

„Všechny osoby mají z jednání prospěch a nemají proti sobě důvod vypovídat. U soudu uvádí rozporné údaje, svědci v přípravném řízení uvádí jiné částky i množství drogy, kterou převzali, jediná jistota je, že jsou zpravidla nižší než ta skutečná,“ upozornil soudce Petr Sušil.

Hlava gangu Norbert Boguslav Wybraniec v pondělí u krajského soudu v Olomouci

„Pan Havlík, který tu dnes není, byl označen za jednoho z nejlepších vařičů pervitinu na celé severní Moravě. Má tři syny a všichni jsou momentálně ve výkonu trestu za drogovou činnost. Jsou to osoby, které mají dlouhodobě z takového jednání prospěch a nemají,“ dodal předseda senátu Sušil.

Někteří členové skupiny se postupně střídali v obsluhování varen a materiál proměňovali na pervitin. První pokus skupině nevyšel a vyrobili jen 80 gramů drogy, později už ale muži produkovali kila metamfetaminu. Celkově mohla skupina vyrobit podle policejního vyšetřování množství pervitinu přibližně za třináct milionů korun. „Drogy využívali pro vlastní potřebu i k dalšímu prodeji,“ podotkl Sušil.

Pervitin muži vyráběli nejvíce na Šumpersku, konkrétně v Zábřehu a Hrabešicích, výrobu později rozšířili i do dvou varen v Šumperku, jedna z nich byla umístěná v garáži, takže nebylo nápadné, když u ní zastavovala auta s materiálem pro výrobu či jídlem pro členy gangu. Pervitinem dokonce podle obžaloby platili také za pronájem garáže.

Na rozkrytí případu policisté pracovali několik měsíců, specializovanému Toxi týmu se podařilo odhalit nejen složení gangu, ale i jeho distribuční sítě, další lidé proto byli souzeni ještě samostatně mimo hlavní větev kauzy.

Na kontroly se v posledních letech zaměřují i krajští celníci, na vyhledávání omamných a psychotropních látek využívají mimo jiné speciálně vycvičené psy.

„Loni jsme při odhalování přepravy omamných látek museli přistoupit ve dvou případech k užití varovného výstřelu. Poslední záchyt jsme zaznamenali tuto neděli – Čech převážel tři gramy pervitinu a kilogram tekuté extáze. Kromě toho měl zákaz řízení a celníci mu odebrali registrační značky, jelikož bylo zjištěno, že neuhradil vícero pokut,“ sdělil mluvčí krajské celní správy David Kubenz.

Autoři: ,