Oprava zámku zvelebí střed Velké Bystřice, což je dobrý signál i pro spolky, ale bude v něm sídlit i knihovna a sloužit by toto nové centrum mohlo i jako obřadní síň.
Projekt měla radnice připravený dlouho a sháněla dotace. Nakonec uspěla u Národního plánu obnovy administrovaném ministerstvem kultury a mohla začít.
„V kreativním centru vznikne víceúčelový sál, do kterého umístíme i knihovnu. Asi dvakrát jsme ji u nás museli přesouvat. Původně byla na radnici, pak jsme ji přestěhovali do školy. Vzhledem k tomu, že se zvyšoval počet žáků a už tam nebylo místo, využili jsme budovu bývalé spořitelny, ale ta není úplně ideální, takže knihovna bude v kreativním centru,“ přiblížil vývoj starosta Velké Bystřice Marek Pazdera (ODS).
Projekt zároveň propojí nový prostor s informačním centrem a galerií Galeriezet, která slouží jako místo pro umělecká setkávání a kulturní dialog. Knihovně tak budou s provozem pomáhat i pracovníci infocentra.
„V přístavbě vzniknou i různé prostory pro spolky. Velká Bystřice žije intenzivním spolkovým životem, bude to krásné propojení,“ nepochybuje starosta o velkém zájmu.
Místo pro sto lidí může posloužit i pro slavnostní účely. Působit tam bude také rodinné centrum, vznikne místo pro workshopy, semináře, výstavy.
Zámek stojící v centru města v blízkosti amfiteátru a parku má čtyři části. Nyní přestavované západní křídlo je obecní.
„Pak je tam bývalá pivovarská varna, která slouží jako penzion. Dále se v něm nachází pivovarské sklepy, v nichž je nyní restaurace a tvarůžkárna Twarg, i samotný Hotel Zámek Velká Bystřice, který je z 66 procent obce a provozuje ho společnost patřící stejným poměrem městu,“ přiblížil Pazdera význam stavby dokládané jako tvrz už koncem 14. století.
U nás čekejte jen explozi zábavy, říkají svíčkaři z Olomouce![]() |
Náklady na úpravu zámku jsou 42 milionů korun, dotace pokryje téměř 25 milionů. Město chce vše stihnout do konce září, kdy slaví 750 let od první písemné zmínky.
„Ale bohužel je to historická památka, občas nás tam něco překvapí, takže práce nejdou úplně tak, jak jsme si představovali. Takže nevím, zda termín stihneme,“ obává se Pazdera.
Prostor pro besedy i workshopy
Kulturně-edukační centrum vzniká od prosince také v Olomouci v areálu Střední školy grafiky a médií v ulici Střední Novosadská.
„Nabídne moderní a funkční zázemí pro kreativní dílny dekorací Moravského divadla Olomouc a současně vytvoří prostor pro workshopy, přednášky, besedy i další vzdělávací aktivity,“ připomíná olomoucká radnice, která se na stavbě podílí spolu s Olomouckým krajem.
Právě hejtmanství tam jako první v Česku otevře nový středoškolský obor jevištní technik.
I na investici za zhruba 120 milionů korun přispěl Národní plán obnovy. Hotovo má být do konce roku.
Nedaleko v Trnkově ulici na Nových Sadech roste v krajském městě knihovna, která nahradí starou kotelnu. Lidnatému sídlišti dlouhodobě chybí knihovní a komunitní prostory.
Naší předností je soudržnost, říkají obyvatelé vesnice roku Olomouckého kraje![]() |
„Knihovny už dávno nejsou jen místy výměny knih, slouží také k setkávání, sdělování zkušeností, rozvíjení čtenářské gramotnosti, spolupráce se školami v okolí, setkávání s rodiči a malými čtenáři, místy výtvarných dílniček nebo besed s regionálními osobnostmi. A přesně tyto a mnoho dalších funkcí by nové prostory městské knihovny měly plnit,“ shrnul náměstek olomouckého primátora pro školství Viktor Tichák (ProOlomouc a Piráti).
Návrh vzešlý z architektonické soutěže přinese také venkovní posezení ohraničené nízkou zídkou. Stavbu za 44 milionů korun dotují z převážné části evropské peníze. Práce mají skončit v letošním roce.