Vyplavení dostanou na obnovu bydlení až tři miliony. Řeší se, jak obejít exekuce - regiony.impuls.cz

Vyplavení dostanou na obnovu bydlení až tři miliony. Řeší se, jak obejít exekuce

  15:14
Stát dnes zahájil sběr žádostí o peníze z programu Živel 3, který má pomoci lidem postiženým loňskými katastrofálními povodněmi. Základní obrysy představil ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) v České Vsi na Jesenicku, která byla jednou z nejpostiženějších obcí. Program je určen na výstavbu nových domů i opravy poškozených budov.

Obec Česká Ves a řeka Bělá po povodních (17. září 2024) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

„Na opravu domů nebo bytů vlastník může získat dotační částku až dva a půl milionu korun, u nové výstavby nebo nákupu nemovitosti to mohou být až tři miliony,“ informoval Kulhánek a vyzdvihl dosavadní práci na obnově po katastrofálních záplavách.

„Velké poděkování patří starostům, vedení krajů a dalším týmům za spolupráci. Obnova území bude trvat roky a my se snažíme pojmout území jako celek s cílem získat po dokončení prací vyšší kvalitu tohoto území,“ řekl ministr.

Extrémní povodně 2024

Příjemci mohou v rámci Živlu 3 získat 20 až 70 procent celkových způsobilých nákladů. Vyšší podporu získají ti, kteří byli pojištěni nebo zvolí energeticky úsporná řešení.

Mezirezortní tým připravující dotační tituly nicméně ještě řeší jednu významnou komplikaci. Obecná pravidla dotací totiž neumožňují vyplácet je lidem, kteří jsou v exekuci. Právě Jesenicko se přitom v ukazateli počtu zadlužených obyvatel řadí mezi nejhorší v Česku.

Samé problémy. Státní parcely pro oběti povodní bývají nepoužitelné, vadí obcím

Podle dat z mapy zadlužení bylo na konci loňského roku zde bylo zatíženo exekucí 9,5 procenta lidí, což je 3 022 z celkového počtu necelých 32 tisíc obyvatel starších 15 let. A řada z nich byla rovněž postižena povodněmi.

„Pokud jsou v exekuci a dostali by dotační prostředky na účet, mohli by o ně přijít. Věříme, že najdeme cestu, aby tyto peníze mohli využít na obnovu svého bydlení,“ sdělil hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO).

Připraveno je prozatím tři a půl miliardy

Kulhánek potvrdil, že vedle mezirezortní skupiny zabývající se dotačními programy vznikla také pracovní skupina složená ze zástupců ministerstev pro místní rozvoj, financí a práce a sociálních věcí, Člověka v tísni a zástupců krajů. Ta bude hledat cestu, jak prostředky ze Živlu 3 dostat i k lidem, kteří jsou v exekuci.

Druhá vlna voucherů bude v dubnu

Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásí v dubnu druhé kolo dotací na zvýhodněné pobyty v Jeseníkách. Na vouchery půjde v Olomouckém stejně jako v Moravskoslezském kraji opět deset milionů korun.

„Shodli jsme se i s kraji na druhé vlně, protože zájem chceme uspokojit. Druhá vlna, která bude avizována, předpokládám, během dubna, bude za stejných podmínek. To znamená, my budeme dávat deset milionů korun za ministerstvo, respektive za stát, a po pěti milionech přispějí kraje. Budeme to cílit na podzimní sezonu, od září do listopadu,“ uvedl ministr Kulhánek.

První etapa dotací na zvýhodněné pobyty byla vyhlášena na začátku roku. Vouchery v hodnotě deseti milionů vyčerpali lidé na pobyt v hotelech, penzionech, chatách či apartmánech v Olomouckém kraji během půldruhého dne, v sousedním Moravskoslezském kraji do týdne. (ČTK)

„Je důležité, aby ani oni nebyli od této pomoci odstřiženi,“ podotkl Kulhánek.

Starosta České Vsi Petr Mudra (Naše obec) vyzdvihl spolupráci státu, krajů a obcí na povodňové pomoci.

„Udělal se obrovský kus práce. Spolupráce ministerstev, samospráv, krajů a dalších institucí je na vysoké úrovni. Přes dílčí zádrhely se k nám pomoc dostává včas a v horizontu týdnů po žádosti už můžeme s penězi nakládat. Pomoc od státu bychom si sice představovali vyšší, ale vycházíme z toho, co je možné,“ řekl.

Ministerstvo pro místní rozvoj očekává v rámci programu Živel 3 celkově dva až tři tisíce žádostí o peníze v objemu 3,5 miliardy korun.

„Pokud se ukáže, že tato částka nedostačuje, budeme jednat o jejím navýšení. V rámci všech dotačních titulů na pomoc po povodních se může suma v součtu zvýšit až o jednotky miliard,“ řekl Kulhánek.

Příjemce dotace musí podpořenou nemovitost pojistit minimálně na dobu deseti let, což ovšem některým lidem znemožní o peníze žádat. Jejich domy totiž stojí v místech, kde je pojišťovny kvůli riziku odmítají pojistit. Další podmínkou je, že oprava či výstavba musí být dokončena nejpozději do šesti let od povodní.

15. října 2024

Video z povodní ukazuje, jak hasiči riskovali | (8:31) | video: HZSOK