Zastřešenou čekárnu bezdomovci využívali. „Zastávka v Radíkově byla dlouho v zoufalém stavu, přespávali v ní lidé bez domova a tahali si tam matrace, deky i ‚čučo’. Čekali jsme, až bude z majetku dopravního podniku převedena na město, pak jsme se dali do oprav,“ popisuje člen komise městské části Milan Obenaus.
Jakožto architekt se také ujal návrhu na nový vzhled. „Nápady jsme prosadili spolu s místní malou stavební firmou. Sám jsem vše nakreslil a odsouhlasili jsme si to na jednání komise. Nejprve bylo zrušeno původní okno a ubourán parapet, aby se zastávka otevřela. Sjednotili jsme podhled na OSB desky, který už byl uvnitř. Desky jsme překryli rastrem z dřevěných latí, za latěmi osadili dvě linie LED svítidel,“ přiblížil Obenaus.
Střecha a oplechování dostaly šedočerný odstín, staré okapy nahradily nové. Vnitřní prostor zastávky osadil řemeslník trámy, které nesou koupené designové lavičky. Cestující mají k dispozici opěrný trám, taburet k sezení, jenž lze využít i jako stolek, a poličky na knihy.
„Veškeré dřevo nachystal a osadil místní stolař. Nabídl jsem se, že proti pokušení škrábat po stěnách a tagovat do interiéru namaluji jednoduchý mural. Nechali jsme namíchat fasádní barvy a za dva dny jsem měl hotovo. Zastávka se většinově líbí, knihy se obměňují,“ shrnul Obenaus. Malby nesou radíkovské motivy lesa a luk.
„Najděte si prosím jiné místo, zastávku autobusu bychom chtěli mít čistou. Každá celková výmalba nás stojí asi deset tisíc korun, které bychom mohli v rozpočtu použít na něco jiného,“ vzkázali Radíkovští sprejerům ve zpravodaji.
Náklady pokryly peníze městské části určené ke zvelebování veřejných prostranství. Na boční stěnu čekárny v místech, kde bývalo okno, ještě mají přijít vitríny.