Zoo Olomouc: medvědi baribalové se probudili ze zimního spánku - regiony.impuls.cz

Olomoučtí baribalové ukončili zimní spánek, v přírodě umějí rafinovaně zabíjet

  11:56,  aktualizováno  11:56
Chovný pár medvědů baribalů ze Zoo Olomouc se probudil ze zimního spánku. Návštěvníci je tak již mohou vidět ve venkovním výběhu. V uplynulých měsících medvědi čerpali energii z tukových zásob vytvořených na podzim. Samička pochází z místa svého přirozeného výskytu, tedy z Texasu, a samec ze soukromého chovu v Belgii.
Medvědi baribalové se probudili ze zimního spánku | (0:23) | video: Zoo Olomouc

„Na začátku zimy si baribalové začínají hledat vhodné místo, kde by ji přečkali. Nejtypičtějšími místy bývají brlohy v dutinách stromů, jeskyních, pod vyvrácenými stromy nebo díry, které si vyhrabou,“ uvedla mluvčí zoo Iveta Gronská.

V zimním úkrytu jsou medvědi schopni setrvat až šest měsíců. Probouzejí se začátkem května, může to být ale i dřív. Jejich metabolismus se během nepravého zimního spánku zpomalí, tělesná teplota poklesne o 5 stupňů Celsia z obvyklých 38 na 33 stupňů.

První pár medvědů baribalů získala olomoucká zahrada na počátku 90. let minulého století přímo z Kanady. Mezi baribaly existuje více poddruhů, lze je tedy potkat v černém, hnědém, skořicovém či jemně plavém zbarvení, a to v oblastech Severní Ameriky až po Mexiko.

Ačkoli patří mezi šelmy, živí se převážně rostlinnou potravou, tedy ovocem a zeleninou. Často také rozhrabávají staré a ztrouchnivělé pařezy, v nichž hledají hmyz a larvy.

Kradou i vajíčka a med

Součástí jejich jídelníčku jsou i ptačí mláďata a vajíčka, k nimž si vyšplhají až do korun stromů. Tam na ně čeká i velmi oblíbená pochoutka v podobě medu divokých včel.

Baribal ale nepohrdne ani včelami samotnými či jejich larvami. Kromě toho, že umí výborně šplhat, dokáže i skvěle plavat, což mu značně usnadňuje lov ryb.

Pakliže si za svou kořist vyhlédne kamzíky běláky, nažene si je na okraj skály, odkud je potom shodí. Vzpřímený postoj neznamená hrozbu, medvěd jen sonduje situaci.

U medvědů je běžná takzvaná utajená březost. Nejsou-li dobré podmínky, vývoj zárodku se na několik měsíců zastaví a mláďata se rodí až v zimě v lednu a v únoru v brlohu.

Baribaly proslavil americký prezident

Baribaly proslavil v roce 1902 americký prezident Theodore Roosevelt přezdívaný Teddy. „Byl pozván na lov baribalů v Mississippi. Lov byl ale neúspěšný, a tak jeho průvodci jednoho medvěda vystopovali, zahnali a svázali, aby ho Roosevelt mohl snadno zastřelit. Jenže on odmítl,“ popsala Gronská.

Nabízený postup totiž nepovažoval za etický a spravedlivý. „Jeden karikaturista nakreslil Roosevelta, jak odmítá zastřelit malého medvídka,“ poukázala Gronská.

To inspirovalo majitele hračkářství, který vyrobil plyšového medvídka a požádal prezidenta, jestli může použít jeho jméno. A tak se zrodil plyšák Teddy Bear, který je dnes známý po celém světě.

Autor A. A. Milne napsal příběhy o Medvídkovi Pú pro svého malého syna jménem Christopher Robin Milne. Ten měl svého plyšového medvídka, kterého dostal k prvním narozeninám v roce 1921.

„Winnie bylo jméno skutečné samice baribala, kterou Christopher Robin miloval. Žila v londýnské zoo, do Anglie přivezl voják Harry Colebourn během 1. světové války,“ vysvětlila Gronská.

Přilétají čápi

Do regionu už také přilétli první čápi. Na Přerovsku zahnízdili ve Velkém Týnci a na Olomoucku v Uničově. Třetího viděli na hnízdě v Kojetíně.

Postupně se objevují i na dalších místech. Jejich přílet na hnízdiště je možné sledovat na webu České společnosti ornitologické.

Do mapování čapích příletů se může zapojit i veřejnost na uvedeném webu. Ornitologové uvítají informace o výskytu čápů na hnízdech i po celou dobu hnízdění.