Olomoucká zoo se po letech opět pyšní malým ibisem, pomohla umělá hnízdní místa

  7:56
Ošetřovatelům olomoucké zoo na Svatém Kopečku se podařilo po pěti letech odchovat mládě vzácného ibise skalního. Jeden z velkých úspěchů letošní sezony pomohl zlepšit nepříznivý poměr pohlaví v hejnu.

V olomoucké zoologické zahradě se po pěti letech podařilo odchovat mládě ibise skalního. | foto: Zoo Olomouc

„Voliéru obývalo o polovinu méně samců než samic, což v chovu ptáků, kteří žijí v hejnech, nikdy není dobré. Dovezli jsme proto tři mladé samce a jednu mladou samici,“ uvedla mluvčí zoo Iveta Gronská.

Odborníci se domnívali, že ptáci hnízdící na skalách se ve voliéře přou o jedno ideální místo k hnízdění.

„Vyrobili jsme proto hnízdní niky na míru a rozmístili je po skále. A světe div se, v letošní sezoně všichni ptáci našli svůj protějšek, vystavěli hnízda a celá kolonie začala vyvíjet mimořádnou aktivitu,“ sdělil kurátor ptáků Jan Kirner.

„Dokonce zahnízdila i nejstarší samice, která se letos dožívá 28 let. I když je výsledkem ‚pouze‘ jedno mládě, je to pro nás obrovský posun,“ dodal.

Díky analýze DNA ze vzorku peří pracovníci zoo zjistili, že jde o samičku. Její další osud bude záviset na rozhodnutí koordinátora evropského záchovného programu.

Ibisy skalní čeká letos ještě jedna změna. Hejno najde nový celoroční domov v obří voliéře nazývané Bábovka a návštěvníci je tak budou obdivovat i v zimě.

Ibis skalní se vyskytuje v severní Africe, na Blízkém východě. V Evropě ho lidé vyhubili už v 16. století. Jedince odchované v zoo vypustili ochránci přírody v Alpách a ve Španělsku. Jeden pár dokonce zahnízdil loni na parapetu prodejny značky Harley-Davidson v průmyslové zóně letiště ve švýcarském Curychu.

V olomoucké zoo letos ošetřovatelé rovněž zachránili malou žirafu:

19. června 2024

Autor: