Nyní zahrada, která je chovem žiraf Rothschildových věhlasná, opět zažívá nebývalý žirafí boom – v prosinci si „nadělila“ dvě mláďata a brzy přibudou další. Žirafí školka může letos do zoo přilákat rekordní počet návštěvníků.
„Další dvě samice jsou v očekávání, takže se v nejbližší době těšíme ještě na dva přírůstky,“ láká na nebývalou podívanou mluvčí zoo Olomouc Iveta Gronská.
Zahrada chová žirafy od roku 1976 a prozatím se v ní narodilo na sedm desítek mláďat. O aktuální populační explozi se postaral mladý žirafí samec Michal, který do zoo přicestoval před třemi lety z polské Opole.
„Ve chvíli, kdy se k samicím připustí chovný samec, je velká pravděpodobnost, že zabřeznou,“ podotkla Gronská.
„Omlazení stáda bylo nutné, samec Marc byl ve svých 17 letech již pomalu za horizontem reprodukčních schopností, navíc ho se spoustou samic již pojí příbuzenská vazba,“ připomněla.
Nový samec se činil, a tak ošetřovatelé mohli na sklonku uplynulého roku 11. prosince oznámit radostnou zprávu, že se narodilo dlouho očekávané mládě žirafy. A jen pár dnů poté přišla další novina. „Je to tak, v prosinci se narodili dva žirafí samci a daří se jim výborně,“ potvrdila Gronská.
Rostou jako z vody
„Samečci pijí od svých matek a jsou i váhové přírůstky. Přesné hodnoty však nevíme, protože se snažíme do vztahu matky s mládětem nezasahovat a ničím jej nenarušovat,“ vysvětlil vedoucí zimoviště afrických zvířat Pavel Vidlář.
Mláďata prozatím tráví čas ve stáji a zoo se je brzy chystá představit návštěvníkům i ve venkovním výběhu.
„Čekáme na vhodné počasí, protože zvířata pocházející z Afriky současným dešťům a námrazám příliš neholdují. Navíc se tím zvyšuje riziko uklouznutí, které pro žirafy může končit fatálně,“ upozornila zooložka Eliška Veselá.
Další mláďata na cestě
Na rozdíl od samečka, který se v zoo narodil loni v létě a po porodu provázeném zdravotními komplikacemi byl přidušen, takže nebylo jisté, zda přežije, u prosincových mláďat se vše odehrálo bez problémů. Samečci dostali jména Nick (Všemi milován) a Shamari (Blízký přítel).
„Matkou Nicka je jedna z nejstarších samic ve stádě, které bude na jaře 17 roků, přesto porod proběhl bez potíží, snad i proto, že narozené mládě bylo poměrně malé,“ přemítá Veselá. Také letnímu samečkovi, který neměl příchod na svět zcela jednoduchý, se už daří dobře. „Je začleněn do stáda a prospívá,“ hlásili ošetřovatelé.
Mláďatům zřejmě brzy přibudou ještě další parťáci. Další dvě samice jsou ve vysokém stadiu březosti a v zoo je již oddělili od stáda, aby měly k porodu klid. „Datum početí ne vždy bývá zcela přesné a je těžké určit, kdy mláďata přijdou na svět. Ale čekáme to každým dnem,“ usmívá se Gronská.
Samice ve většině případů rodí po zhruba čtrnáctiměsíční březosti jediné mládě, výjimečně dvojčata. Přesně to se stalo v roce 1999, kdy samice Veronika přivedla na svět dvě mláďata a obě přežila, což se v celosvětovém měřítku podařilo jen třikrát.
Restaurace, obří voliéra Bábovka a další taháky
Na hlavní sezonu populární zoo, která patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům v Olomouckém kraji a každoročně ji navštíví kolem 380 tisíc lidí, chystá i další taháky. Návštěvníkům na jaře či v létě otevře obří ptačí voliéru Bábovka s imitací čedičových varhan a kaskádovitým vodopádem.
Olomoucká zoo
|
„Voliéra bude průchozí a na lidi čeká nevšední zážitek. Zásadní bylo také vybudování zimoviště ptáků, takže je už nebude nutné na zimu složitě odchytávat,“ vyzdvihla Gronská. Právě odchyt ptáky zbytečně stresoval a mohlo při něm dojít k poranění křídel nebo nohou, takové riziko nyní odpadá.
Mezi další investice v nejbližší době patří rovněž vybudování vzdělávacího centra Loděnka a především nové restaurace Pod Věží, která se kompletně promění.
„Restaurace nabude úplně jiného formátu, nyní je vše ve fázi přípravné dokumentace,“ přiblížila Gronská.
Nedávno zoo posílila provoz sezonních gastro provozoven a otevřela bistro s palačinkami u lanového centra, takže lidé mají možnost vybírat z pestré škály pokrmů napříč celým areálem. Novinkou je také dlouho očekávaná možnost na všech těchto stáncích platit kartou.
„V posledních letech otevíráme každoročně nový gastrostánek s výrazně vyšším hygienickém standardem umožňující celoroční provoz. Realizací snacku U Lanáčku jsme připraveni na výstavbu restaurace Pod Věží při zachování pestré nabídky gastro služeb,“ poznamenal již dříve ředitel zoo Radomír Habáň.
Zoo se chystá investovat také do nové hospodářské budovy pro zaměstnance a hotovou má i rekonstrukci inženýrských sítí.
„Nové komunikace s veřejným osvětlením ocení naši návštěvníci, dostatek pitné vody a tepla naše zvířata a zaměstnanci zase usnadnění samotného provozu, neboť se již nebudou muset potýkat s častými výpadky elektřiny či neustálými opravami na vodovodním řadu,“ vyjmenovala mluvčí.