Banány v čokoládě se „oblékly“ i do bílé, Orion novinkou oslaví výročí

  10:56
Už téměř století si pochutnávají milovníci cukrovinek na Banánech v čokoládě. Jejich výrobce Zora Olomouc patřící do potravinářského gigantu Nestlé nyní přichází s variantou Banány bílé. Výrobu novinky spouští ke 110. výročí značky Orion.

Oblíbené Banány v hořké čokoládě paří k hitům čokoládovny. Jen v roce 2023 se jich v závodě Nestlé Zora Olomouc vyrobilo přes 22 milionů kusů.

„Češi a Slováci mají rádi tradiční výrobky, což klasické Banány v čokoládě jsou. Pozorujeme, že spotřebitelé v obou zemích mají taky čím dál raději bílé verze těchto klasických produktů. Banány bílé to od začátku jenom potvrdily,“ oznamuje vedoucí výroby Jindřich Novák.

Tyčinky ve tvaru banánu patří k nejoblíbenějším pochoutkám Zory. S výrobou přišla Zora v roce 1923, kdy se na trhu objevila Kofila, Banány v čokoládě následovaly o necelých deset let později.

V současnosti čelí Zora, stejně jako jiní výrobci čokolády, enormnímu růstu cen kakaa, které je základní surovinou.

„Cena vzrostla pětinásobně. Nelze přesně rozklíčovat, jaký vliv mají neúroda a nižší sklizeň a jaký je vliv spekulantů,“ sděluje ředitel olomoucké továrny Jan Fišer.

Vyzkoušíte bílou variantu Banánů v čokoládě?

celkem hlasů: 212

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 31. května 2024. Anketa je uzavřena.

Ne, nemám rád bílou čokoládu.77
Ano, už se na ni těším.74
Ze zvědavosti vyzkouším.37
Ne, Banány v čokoládě mi nechutnají.24

Nyní má závod ceny kakaa zafixované, to však platí jen do konce třetího čtvrtletí letošního roku.

„Pokud cena do té doby neklesne, projeví se v nákladech už ve čtvrtém čtvrtletí. Za další rok by mohlo jít o miliardy korun za kakao navíc,“ odhaduje Fišer.

Firma podle něho pracuje s několika scénáři. „Nejistota na trhu s kakaem je značná, ale je potřeba se s ní vyrovnat,“ podotýká.

Cukrovinky všeho druhu

Zora patří mezi nejdéle fungující firmy v zemi. Závod v Olomouci založilo v listopadu roku 1898 uskupení 39 obchodníků jako továrnu na cukrovinky všeho druhu, o několik let později se zde rozběhla výrobu tabulkových čokolád.

Výrobky značky Zora se začaly na trhu objevovat v roce 1908 a jejich název postupně natolik zlidověl, že se stal neoficiálním označením celé společnosti.

Firma přečkala i těžké časy při světových válečných konfliktech, kdy se nedostávalo cukru a kakaa. Během první světové války se tak v Olomouci vyráběly převážně marmelády a ovocné konzervy.

Poté znovu došlo k rychlému nárůstu výroby čokolády a objevily se i velikonoční a duté figurky na vánoční stromky.

Když ve 40. letech znovu začaly chybět suroviny, přeorientovala se Zora na sušenky, trvanlivé produkty a pečivo.

Po znárodnění Zora opět rostla, v 70. letech měla 1 150 zaměstnanců. Pád komunismu přinesl firmě nejen změnu majitele, ale i přesun výroby v té době již dobře známých čokolád s čtyřcípou hvězdou Orion.

V roce 1992 se olomoucká továrna stala součástí koncernu Nestlé a došlo k modernizaci i růstu produkce, přestože nyní zaměstnává „jen“ kolem 800 lidí.