iDNES.cz

V Olomouci se narodili zubři. Až vyrostou, spořádají za den až 60 kilo potravy

  10:08
Zubr evropský patří k největším savcům Evropy a na konci května se jeho stádo rozrostlo také v olomoucké zoologické zahradě na Svatém Kopečku. Tamní chovatelé se radují ze dvou nových mláďat. První zubři do Olomouce doputovali z obory ve slovenských Topolčiankách.

Olomoucká zahrda na Svatém Kopečku se teší ze dvou narozených mláďat zubra evropského. | foto: Zoo Olomouc

V České republice se zubři chovají v zoologických zahradách a v soukromých chovech. V posledních dvaceti letech zde vznikly plochy s chovem zubrů na území mnoha desítek hektarů.

„25. května a 3. června se v našem stádě narodila mláďata zubrů. O obě mláďata vzorně pečují jejich matky,“ řekla zooložka Jitka Vokurková.

Zubří obora ve slovenských Topoľčiankách se už v roce 1959 stala po Polsku druhým největším chovatelem zubrů na světě. Právě z této obory v roce 1973 získala olomoucká zoo své první zubry.

„V roce 1986 jejich chov v olomoucké zahradě ustal. Jeho znovuvzkříšení se pojí až s rokem 2013, od té doby se narodilo sedmnáct mláďat,“ uvedla mluvčí Olomoucké zoo Iveta Gronská.

Domovinou zubra evropského byla Evropa a část Asie. Obýval lesní a lesostepní biotopy. Lov a devastace přirozeného prostředí ho však přivedly na hranici vymření.

„Zubr evropský byl počátkem 20. století v přírodě vyhuben. V té době se naštěstí nacházelo několik zvířat u soukromých chovatelů. V roce 1925, kdy započalo jednání o záchraně zubrů, zůstávalo naživu asi šedesát jedinců,“ poznamenala mluvčí.

Většina zubrů žije na svobodě

Mezinárodní chov v oborách a zoologických zahradách vyvrcholil v letech 1952 až 1966 návratem zubrů do volné přírody Bělověžského pralesa v Polsku.

„V roce 2016 celkový počet zubrů dosahoval již 6 573 jedinců, z toho 4 472 žilo ve volné přírodě. Největší stáda v současnosti žijí v Polsku v části Bělověžského pralesa. Zubr evropský je nejen přísně chráněným zvířetem, ale zasloužil se i o vytvoření první Mezinárodní plemenné knihy, která eviduje čistokrevná zvířata s případným využitím pro chov,“ řekla Gronská.

Zubři v Česku žijí také v bývalém vojenském prostoru v Milovicích, kam byla vypuštěna skupina zubrů, která se tam i rozmnožuje. Několik dalších lokalit se k vypuštění připravuje.

Výměna zubrů v Milovicích a Ralsku. Kulový blesk pomáhá oživit české chovy

„Naši zubři jsou nížinně – kavkazské linie. Jejich repatriace je možná v Asii, ale s ohledem na politickou situaci to momentálně není reálné,“ uvedla zooložka.

Zubr je největším savcem Evropy a jeho samci dosahují hmotnosti až 920 kilogramů, samice o polovinu méně.

„Samice jsou březí zhruba devět měsíců. Za svůj život porodí asi devět telat. V zajetí se může jedinec dožít v průměru až šestadvaceti let,“ popsala Vokurková.

Zubři denně spořádají až šedesát kilogramů potravy. „Tu tvoří listí stromů a keřů, trávy a byliny. Jako ostatní velcí býložravci hraje i zubr zásadní roli v přírodních ekosystémech při udržování vysokého stupně různorodosti biotopů. Zubři upřednostňují pastvu na otevřených prostranstvích a podél lesních okrajů, kde likvidují náletové dřeviny a keře,“ podotkla zooložka.

17. července 2021

zpět na článek