„Nebyla v pořádku.“ ČT se omluvila exposlanci Severovi za reportáž o jeho stíhání

  16:56
Bývalý poslanec KDU-ČSL Pavel Severa se po bezmála dvou a půl letech dočkal omluvy České televize za sérii reportáží o kauze, v níž čelil obvinění z podvodu. Případ skončil v roce 2021 pravomocným osvobozujícím rozsudkem. Severa nyní stáhl žalobu, kterou na televizi podal.

Pavel Severa (TOP09) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Generální ředitel České televize Jan Souček na konci května poslal Pavlu Severovi dopis s omluvou, které se exposlanec neúspěšně domáhal už od jeho předchůdce Petra Dvořáka. Česká televize uznala, že odvysílané reportáže o Severově stíhání nebyly v pořádku.

„V reportážích nebyly reflektovány veškeré relevantní skutečnosti Vašeho případu, což ovlivnilo vyznění reportáží vůči Vaší osobě. Za to se Vám Česká televize omlouvá,“ píše Souček v dopise, který má MF DNES k dispozici.

Bývalý poslanec KDU-ČSL a někdejší generální sekretář TOP 09 Severa se domáhal omluvy od ledna roku 2022, Česká televize se omluvit odmítla a případ začal řešit soud. V říjnu 2023 do funkce nastoupil nový generální ředitel Jan Souček, který se rozhodl spor ukončit.

„Nový generální ředitel ČT Jan Souček se s případem seznámil a navrhl omluvu. Tuto omluvu jsem přijal, neb jsem žádal omluvu – což se stalo, nebyl důvod dále spor prodlužovat s vědomím, že náklady sporu nesou občané – koncesionáři – tedy i já,“ uvedl Pavel Severa.

Česká televize se v pořadu Reportéři od roku 2015 čtyřikrát věnovala případu někdejšího poslance, který získal od svého přítele Zdeňka Švece z Litomyšle v roce 2013 před jeho smrtí podpisy čtyř směnek za bezmála 11 milionů.

Severu soud osvobodil a potrestal znalce

Severa byl v roce 2019 obviněn z podvodu, podle tvrzení státního zástupce získal od svého přítele Zdeňka Švece podpisy směnek v době, kdy tento podnikatel nebyl kvůli závislosti na alkoholu schopen rozpoznat důsledky svého jednání.

Pardubická pobočka královéhradeckého krajského soudu v roce 2021 ale Severu osvobodila. Znalec písma potvrdil, že všechny Švecovy podpisy na směnkách jsou na 99 procent pravé. Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by Severa zneužil Švecova špatného zdravotního stavu. Podle dvou ze tří posudků nebylo možné tvrdit, že Švec při podpisu směnek nevěděl, co dělá. Krajský soud pouze připustil, že Severovy obchody s již zemřelým podnikatelem byly zvláštní. Transakcí, v nichž se točily vysoké částky bez jakýchkoliv příslušných listin, bylo víc.

„Je to neobvyklá situace a vynořují se otázky, zda to bylo tak, jak tvrdí obžalovaný,“ řekl v únoru 2021 předseda senátu Krajského soudu v Hradci Králové Jan Šlosar.

Zatímco Severu Vrchní soud v Praze v září roku 2021 pravomocně osvobodil, potížím čelil znalec Petr Roček, jehož posudek Severovo stíhání umožnil. Před rokem byl odsouzen k pokutě dvě stě tisíc korun Krajským soudem v Ostravě za zpracování „hrubě zkresleného posudku“. Roček v něm tvrdil, že Švec v roce 2013 trpěl alkoholovou demencí a nedokázal rozpoznat důsledky svého chování. Posudek vypracoval na objednávku manželky zemřelého podnikatele Zdeňka Švece, která na takovém závěru měla zájem. Další dva posudky později takové hodnocení Švecova stavu vyloučily.

Znalec Petr Roček podal dovolání k Nejvyššímu soudu, který mu trest nesnížil, ale naopak ve svém usnesení z letošního února zalitoval, že trest nemůže vyšší, neboť „ten se totiž vzhledem k povaze a závažnosti spáchaného trestného činu a zejména jeho důsledkům jeví jako mírný“.

Pavel Severa upozorňuje, že policie a státní zastupitelství mohly a měly si k Ročkovu posudku vyžádat další posudek, ale neudělaly to. „V mém případě jsme marně navrhovali, aby policejní komisařka prověřila pravdivost posudku znalce – odmítla to, nespatřovala důvod, ačkoliv v případě podezření má orgán prošetřit, zda je podezření důvodné,“ uvedl Pavel Severa.