Režisér Magnusek po tříleté pauze rozjíždí natáčení Ležáků, osada vzniká virtuálně

  10:52
V roce 2027 by se na filmových plátnech měl objevit celovečerní snímek věnovaný osadě Ležáky na Chrudimsku, kterou v červnu 1942 vypálili Němci. Čin byl odplatou za ukrývání vysílačky Libuše parašutistické skupiny Silver A. Film Tomáše Magnuska se po potížích s financováním začne opět točit. S kulisami přímo v Ležákách už se však nepočítá.

Když režisér filmových Bastardů před třemi lety natočil v Ležákách první záběry stejnojmenného snímku, řekl, že na film s rozpočtem dosahujícím několika desítek milionů korun vybírá jako na Národní divadlo. Sehnat takovou sumu nebylo snadné, což po první klapce potvrdila tříletá odmlka.

„Dlouho se nic nedělo, tak není divu, že lidé ztráceli víru a naději. Získali jsme ale strategického partnera, který pro nás byl klíčový, abychom mohli začít točit. Do toho začali přispívat na projekt i obyčejní lidé. Teď se to skutečně celé spouští a mám z toho velkou radost,“ předesílá režisér Tomáš Magnusek, který původně chtěl mít osud kamenické osady zfilmovaný už letos.

Film Ležáky musí dopadnout dobře, jinak bude ostuda, říká režisér Magnusek

Filmařům nyní zbývá sehnat zhruba milion a půl. Na natáčení už v květnu 2022 přispěl půl milionem Pardubický kraj, 150 tisíc korun dalo město Hlinsko a snažit se musí i sám Magnusek. Dvacet tisíc korun mezi sebou dobrovolně vybrali třeba senioři z Hradce Králové, kterým vyprávěl příhody z natáčení.

„Je to složité, ale jsem člověk, který když řekne, že film udělá, tak ho dodělá. Na projektu děláme už sedm let,“ dodává Magnusek, kterému další drobní dárci přispívají na transparentní účet. Film se totiž musí obejít bez pomoci fondu na podporu kinematografie.

Štáb by chtěl natočit i atentát na Heydricha

Nyní se realizační tým společně s herci konečně připravuje na natáčení. Vše má odstartovat v květnových dnech v Mokrýšově na Skutečsku, kde scenárista filmu Miloš Pilař podepsaný pod dokumentárním dramatem Ležáky 42 připravuje stavbu filmových Ležáků.

Filmaři totiž po debatách s historiky z pietních důvodů upustili od myšlenky, že kulisy domů postaví v Ležákách a ty pak zapálí.

Nakonec celá osada Ležáky tak, jak vypadala před vypálením nacisty, vznikne digitálně v počítači, což by divák na filmovém plátně neměl poznat. Ve studiích už začaly vznikat první digitální dekorace.

Nejdříve nacisté postříleli ženy. V tu dobu už Ležáky hořely

„Na Mokrýšově postavíme kulisy domů, které se budou zapalovat. Můžu prozradit, že jeden bude patřit rodině Tomkových, z níž druhou světovou válku přežilo jediné dítě,“ řekl Magnusek.

Ten chce hlavně mladé generaci přiblížit nejen skutečný příběh obyvatel Ležáků, ale také by se scenáristou Pilařem rád znovu natočil atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha i poslední bitvu výsadkářů ukrytých v kostele v pražské Resslově ulici.

„Bude to záležet na financích. Každopádně všechno, co se bude týkat Ležáků včetně poprav na Zámečku a osudu ležáckých dětí, chceme mít natočeno letos. Půjde o samostatný příběh, který bude fungovat i bez obrazů atentátu,“ vysvětluje Magnusek.

Natáčení dobových scén má kromě pardubického Zámečku probíhat také v Chrudimi, v Mostě a v roce 2026 v Praze. Oproti původnímu plánu se počítá i s jiným hereckým obsazením.

V celovečerním snímku si má zahrát Martin Dejdar, Pavel Nový, Vanda Hybnerová, Svatopluk Skopal, Igor Bareš, Nataša Burger a další. Záběry s loni zemřelým hercem Karlem Háblem, se kterým bylo natočeno několik prvních obrazů v Ležákách, filmaři využijí.

Snímek má být do kin uveden nejpozději za dva roky, kdy uplyne 85 let od vypálení Ležáků.