Nejen středoškoláky letos čeká skládání zkoušek. Zatímco tisíce studentů v závěrečných ročnících ukončí studium maturitou, čtyřiatřiceti ředitelům škol v Pardubickém kraji končí šestiletý ředitelský mandát. A podle pravidla, které před lety kraj zavedl, musí ředitelé všech příspěvkových organizací, jež hejtmanství zřizuje, po šesti letech absolvovat konkurz společně s ostatními uchazeči, kteří se do výběrového řízení přihlásí.
„Šestileté období mandátu ředitelky či ředitele obnovujeme na základě konkurzních řízení, nikoliv automatickým prodloužením. Nijak nezastírám, že jsou ředitelé, u nichž jsem přesvědčen o tom, že je správné, aby ve svých pozicích pokračovali. Jsou však jistě i školy, kde naopak změna prospěje anebo je přirozenou součástí, protože nám část ředitelů odchází do zaslouženého důchodu,“ řekl krajský radní pro oblast školství Josef Kozel.
Kolik ředitelů se rozhodne obhajovat svůj post, není zatím jasné. Jisté je ale to, že jde o největší vlnu, v níž se může proměnit nejvíce ředitelských křesel.
Letos tedy čeká konkurzní komise nebývalé množství práce. Budou hledat ředitele u 34 škol nebo poraden. Hned sedm gymnázií, mezi nimi například pardubické Gymnázium Dašická, může vést od prvního srpna někdo jiný. Také Střední průmyslová škola chemická nebo Střední průmyslová škola potravinářství a služeb v Pardubicích budou hledat nové vedení. „Chystám se obhajovat, už píšu koncepci. Zabojuju,“ řekl ředitel pardubické „potraviny“ Zdeněk Zitko.
Jde o podraz, který poškodí nás i děti, shodují se ředitelé pardubických škol |
I ředitelé tří obchodních akademií, tedy v Chocni, Pardubicích a Chrudimi, musí absolvovat konkurz, pokud chtějí vést školu i dalších šest let.
Kromě středních škol je možná obměna také na specializovaných školách i pracovištích, které zřizuje Pardubický kraj. Staré nebo staronové vedení bude kraj hledat pro Speciální školy ve Skutči, Králíkách, Chrudimi, Litomyšli a Moravské Třebové.
Konkurz čeká i šéfku Dětského domova v Dolní Čermné Stanislavu Švarcovou. „Dětské domovy procházejí transformací. Čím dál víc se přibližují běžnému rodinnému životu. Tento trend chci nadále rozvíjet a posouvat, protože má smysl,“ řekla Švarcová.
Vzhledem k počtu škol není zajištění konkurzních řízení snadné. Kromě odborníků z České školní inspekce v jednotlivých komisích vždy zasedne některý z krajských radních, který má ze své gesce blízko ke škole, která hledá nového ředitele. Vize uchazečů si vyslechne i starosta či místostarosta města, kde se škola nachází.
Jednotlivé konkurzy budou nyní ve vlnách tří až pěti škol vyhlašovány s termíny pro podávání přihlášek prostřednictvím informačních kanálů jak světa internetu, tak i tištěných médií.
Případní zájemci o post ředitelky či ředitele střední školy budou znát výsledky konkurzních řízení ještě do konce tohoto školního roku.