K problémovému hnízdu lidé ze Záchranné stanice Pasíčka vyjížděli v posledních letech rok co rok. Zhruba 14 let staré hnízdo provází smůla od roku 2021. Vydatné deště tehdy proměnily čapí útočiště v louži. Čtyři mála mláďata se podchladila a přes zásah zvířecích záchranářů uhynula.
„Staří čápi dotáhli do hnízda igelity a další odpad. Důlek, ve kterém byla mláďata, se v období dešťů zaplnil vodou. Přestože jsme hnízdo provrtali a upravili tak, aby se voda v hnízdě nedržela, mláďata to stejně nepřežila,“ řekl Josef Cach ze Záchranné stanice Pasíčka.
O dva roky později se čápata nakazila tzv. aspergilózou, která je způsobena plísněmi rostoucími v podestýlce na hnízdě. Loni se díky kameře a všímavým lidem předešlo další ztrátě zvláště chráněného opeřence, když se jedno z mláďat zamotalo v hnízdě do plastové sítě z balíku sena.
„Po všech těch problémech jsme se rozhodli staré hnízdo odstranit a společně s dobrovolníky, kteří hnízdo pravidelně sledují, připravit pro letošní sezonu nové. Žáci na automobilní škole v Ústí nad Orlici svařili novou nerezovou konzoli, na které hnízdo sedí. Tvoří ho kari síť, na které je geotextilie, celé je to pak obehnané pleteným vrbovým proutím,“ řekl Cach s tím, že střed hnízda je vysypaný dvěma druhy štěpky, aby byl nový čapí domov prodyšný, ale zároveň aby podestýlka čápy hřála a vylíhlá mláďata neprochladla.
S instalací, usazením a upevněním konstrukce na komín, na který je poměrně velké hnízdo přiděláno, nakonec pomohli orlickoústečtí hasiči.
Přílet čapího páru do jejich nového domova je očekáván každým dnem. Pohled do soukromí čápů lze sledovat živě na webu.