Na začátku dubna po takřka 18 letech předal klíče od středověkého hradu svému nástupci kastelán Svojanova Miloš Dempír. Jeho nástupce se stal Pavel Haluza, který uspěl ve výběrovém řízení.
Jarní akce na hradech a zámcíchHrad Svojanov – Jarní slavnosti (19. – 20. dubna) Zámek Litomyšl – Mimořádné zpřístupnění zámecké kuchyně a věže (26. dubna, 1.–3., 8.–10. května) Zámek Slatiňany – Kastelánské prohlídky Pokrok nezastavíš! (18. dubna) Hrad Litice – Po stopách hradní architektury (17. května) Hrad Kunětická hora – Pohádkové putování v hradním paláci (18., 31. května) |
„Na hradě jsem se zabydlel už v březnu a od té doby to tady zbožňuju. Začaly k nám jezdit autobusové zájezdy a sezona se nám začíná pěkně rozjíždět. Mám za sebou noční prohlídky, na které přišlo okolo pěti set lidí, a v současné době připravujeme jarní slavnosti, které se konají o Velikonocích,“ zve na hrad Pavel Haluza, který byl mimo jiné ředitelem Městských kulturních zařízení v Jeseníku, členem opery Národního divadla v Brně nebo také ředitelem Zámku ve Žďáře nad Sázavou. Hrad má od dubna otevřeno každý den kromě pondělí.
Nového hradního pána má i hrad Litice na Orlickoústecku, který je v péči Národního památkového ústavu. „Rád bych v letošním roce zachoval víceméně stávající provoz a chystal případné změny na další rok. Zcela jistě ale rozšířím návštěvní dobu hradu v září i na všední dny. Již od letoška nabídneme také častěji oblíbené noční prohlídky hradu,“ představil své plány Petr Bek, který vystudoval Vyšší školu dopravní a kromě zkušeností v oblasti automobilového průmyslu, dopravy a logistiky působil jako průvodce a pokladní litického hradu.
Na návštěvníky hradu Kunětická hora sice nový kastelán nečeká, o novinky však ani tady není nouze. Na prohlídkovém okruhu věnovaném Dušanu Jurkovičovi, který ve 20. letech minulého století vtiskl západní části hradu svoji nezaměnitelnou podobu, bude vystaven znovu objevený obraz Mikoláše Alše. Tento proslulý malíř 19. století se totiž před více než sto lety zapojil do boje za záchranu Kunětické hory.
„Poutavý příběh snahy o záchranu hradu, který dal vzniknout i zmíněnému obrazu, tak rozšíří stávající průvodcovský výklad a jistě zaujme posluchače všech věkových kategorií,“ uvedla mluvčí památkové správy Lucie Bidlasová.
Sezona v Litomyšli bez omezení
Prakticky bez omezení bude po loni dokončené stavební obnově interiérů a střech návštěvnická sezona na zámku v Litomyšli. Od soboty zimní návštěvnický okruh střídají tři prohlídkové trasy. „Na té hlavní se návštěvníci budou moci těšit třeba na zrestaurovaná kachlová kamna v hraběcí pracovně. Restaurátorům se z hromad starých kachlů podařil sestavit jeden krásný exemplář. Na konci dubna plánujeme opět zpřístupnit prostory historické zámecké kuchyně a věž,“ říká kastelán litomyšlského zámku Petr Weiss.
Po dobu restaurování sgrafitových omítek je zatím uzavřena francouzská zahrada. Od loňska čekají na návštěvníky nové pokladny i toalety. Na zámek se v průběhu jara vrátí i městská obrazárna. Zámek je od 5. dubna otevřen od čtvrtka do neděle a postupně se navrátí k šestidenní návštěvní době.
Stavební ruch panuje i na zámku ve Slatiňanech, kde opravou prochází nadzemní spojovací chodba mezi zámkem a kostelem. V plánu je i výměna vybraných oken z 50. let za historické repliky. Novinkou budou v sezoně i prohlídky zaměřené na gastronomii. Loni se totiž podařilo v zámecké kuchyni obnovit starý kachlový sporák, který pamatuje původní majitele.