Betlémské světlo i roráty. Opravy kostela v centru Pardubic advent neomezí - regiony.impuls.cz

Betlémské světlo i roráty. Opravy kostela v centru Pardubic advent neomezí

  8:52
V Pardubicích končí první etapa oprav fasády kostela svatého Bartoloměje, v němž je pohřbený Vojtěch z Pernštejna. Dělníci brzy rozmontují lešení, které obklopuje čelní stranu památky. Lidé si tak do kostela opět budou chodit pro světlo z Betléma.

Omítky pohřebního kostela Vojtěcha z Pernštejna nejsou v nejlepším stavu. Náklady na celkovou opravu se vyšplhají na 20 milionů korun. | foto: Město Pardubice

Je to nejstarší a také nejznámější kostel v Pardubicích. Také je tím jediným, který většina lidí během roku navštíví.

Důvod je prozaický. Právě v kostele svatého Bartoloměje na náměstí Republiky si zájemci mohou na Štědrý den zapálit svíčku od Betlémského světla. Zájem je každý rok velký a nejinak tomu bude letos. A tradici nebude komplikovat ani oprava kostela. První etapa postupné rekonstrukce už skončila.

„O špatném stavu kulturní památky víme od roku 2023, projektant vyčíslil nutné náklady na opravy na 20 milionů. Farnost proto rozdělila projekt na etapy a shání peníze postupně. Letos pomohl Pardubický kraj třemi miliony korun, aby se opravily hlavně ty části, které mohly ohrozit příchozí,“ řekl krajský radní Roman Línek zvolený za Koalici pro Pardubický kraj.

Tři roky po referendu startuje oprava Zelené brány, potrvá další dva

Podle něj byly některé části kostela v havarijním stavu, a vlastně tak práce nešlo odkládat. „Ve velmi nesoudržném stavu byla například socha Krista na kříži v horním štítu kostela. Ta byla vyrobena z římského cementu a už se začínala rozpadat. Nebyla ovšem jediná,“ uvedl radní pro kulturu Roman Línek.

Fasády v šedookrovém odstínu

První fáze opravy fasády zahrnovala západní štít a průčelí předsíně včetně restaurování vstupního portálu a umělecké výzdoby. Restaurátoři postupně očistili kamenné prvky, skleněné mozaiky a sochařskou výzdobu. V mnoha případech bylo nutné poškozené části sanovat, zakonzervovat a domodelovat chybějící části. Obnova omítaných ploch štítů kostela získá nový vzhled, který však bude více odpovídat historickému vývoji stavby.

„Rozborem archivní dokumentace a analýzou dochovaných omítkových vrstev jsme zjistili, že kostel byl v době celkové rekonstrukce a přístavby z roku 1912 podle návrhu architekta Bóži Dvořáka opatřen omítkami v šedohnědém odstínu malty nejspíše s režným povrchem bez dalších barevných nátěrů. Nepůvodní žlutobílá barevnost pochází z oprav fasády v 80. letech 20. století,“ uvedl architekt Lukáš Pavlík ze studia Med Pavlík architekti.

Podle odborníků tak bude vhodné, aby se kostel vrátil ke své původní podobě. „Nový nátěr je přizpůsoben vzhledu stavby ze začátku 20. století, a proto bude pojetí fasády jednobarevné a odstín bude laděn do šedookrově pískové barvy. Omítka se bude více přibližovat kamennému povrchu, což sníží kontrast mezi barvou omítky a barvou režného povrchu zdiva z pískovce a znělce,“ řekl Lukáš Pavlík.

Kostel bude během adventu ve své tradiční sváteční podobě

Kostel se tak díky skončení prací v adventu nejen rozzáří zapálenými svícemi na adventním věnci, ale také se rozezvučí hudbou. „Kromě nedělních bohoslužeb bude v kostele znít hudba i při koncertech. Zvláštností jsou sobotní ranní roráty v klášterním kostele Panny Marie. Každou adventní sobotu v 7 hodin slavíme mši svatou při svíčkách za zpěvu staročeských adventních písní,“ uvedl arciděkan Jan Uhlíř.

Ten zve také na možnost získat světlo z Betléma. „V závěru adventní doby se začne v kostele sv. Bartoloměje připravovat betlém a skauti do kostela přinesou Betlémské světlo. Den před Štědrým dnem mládež na farním dvoře uspořádá tradiční setkání se zpěvem vánočních písní a koled,“ dodal Uhlíř.

Kostel na místě bývalého románského sídla cyriaků vypáleného husity vybudoval Vilém z Pernštejna v letech 1507–1514 v pozdně gotickém stylu. Jeho kamenicky zdobný portál do Kostelní ulice z roku 1519 je jednou z prvních významných renesančních památek nejen v Pardubicích, ale v Čechách vůbec. Na čestném místě v kostele je umístěn mramorový náhrobník nad hrobkou Vojtěcha z Pernštejna, který zemřel v roce 1534.