Československá obec legionářská patří k velmi úspěšným žadatelům o krajské dotace. Pardubický kraj jí postupně přispěl částkou 40 milionů korun na opravu Larischovy vily, v jejímž sklepení za druhé světové války čekali obyvatelé vypálené osady Ležáky na smrt na nedalekém popravišti. Kraj nyní chce způsob využití dotací zkontrolovat.
Hejtman Martin Netolický to v úterý na jednání krajského zastupitelstva zdůvodnil tím, že předseda Československé obce legionářské Pavel Budinský patří mezi obviněné v kauze nemocnice Motol.
Z Larischovy vily bude do tří let muzeum, uctí památku obětí války i odboj![]() |
Budinský pracuje v Motole jako provozně technický náměstek a podle policie přijal od zástupce firmy Geosan mnohamilionový úplatek.
„Chceme si být jisti, že je vše v pořádku,“ uvedl Netolický. Přesný způsob kontroly ještě kraj bude zvažovat. „Je to správný postup,“ řekla předsedkyně Výboru pro kulturu a památkovou péči Magda Křivanová.
PŘEHLEDNĚ: Osmnáct obviněných. Kdo je kdo v kauze motolské nemocnice![]() |
Vila, kterou v roce 1885 postavil významný architekt František Schmoranz pro hraběte Larische, je od roku 2009 kulturní památkou, o deset let později byla povýšena na národní kulturní památku. Československá obec legionářská ji získala v roce 2015 od společnosti Foxconn za symbolickou korunu a ve velmi špatném stavu. Její opravy jsou závislé na dotacích od státu i kraje.
Kauza Motol: miliony si cpali, kam se dalo. Vlivní aktéři ve vazbě, další začínají mluvit![]() |
Pardubický kraj začal podporovat opravu vily v roce 2016, kdy pomohl záchraně objektu z dnešního pohledu drobnějšími částkami na sanaci dřevomorkou napadeného dřeva. Do tří let by ve vile mělo vzniknout plnohodnotné muzeum.
Obhájce Josef Monsport ke korupční kauze FN Motol (26. 2. 2025)
26. února 2025 |