Radní Pardubic jsou ve sporu s ODS. Kvůli přestavbě náměstí v centru města

  10:36,  aktualizováno  14:12
Na pardubické poměry ostré výrazy o demokracii a petiční archy. To vše je k vidění při přípravě přestavby náměstí Republiky v centru Pardubic. Opoziční ODS má na projekt jiný názor než radní a chce ho prosadit s pomocí veřejnosti.

Prostor mezi Zelenou bránou a kostelem sv. Bartoloměje v centru Pardubic není dnes nic moc. Takto by to mohlo v budoucnu vypadat, i když třeba s lehkými změnami. | foto: JIH architekti

Podle zástupců modré strany na náměstí Republiky po dokončení projektu ubude zeleně a úpravy prý také negativně ovlivní dopravu. Vedení radnice však jejich argumenty odmítá.

„Petiční výbor je složený z několika zastupitelů ODS, probíhá petiční akce. Zatím jen na internetu. Během posledního červnového týdne budou archy k podpisu také ve stáncích přímo v ulicích. Projekt obsahuje sporné věci, které město nechtělo slyšet při jednání zastupitelstva, tak saháme k tomuto kroku,“ řekl zastupitel za ODS Petr Klimpl a dodal, že elektronická verze petice získala za pár hodin po spuštění desítky podpisů.

Město projektuje proměnu části náměstí Republiky v místě u kostela svatého Bartoloměje. U památníku padlých nemá tráva zabírat tolik místa, bude tam ale víc vysázených stromů, lavičky a fontána. Nemá tam být také parkoviště. „Proč nepočkáme, až nové stromy trochu povyrostou? Tráva tam zatím mohla klidně zůstat,“ řekl Klimpl.

Petentům také vadí, že radnice chce zúžit dopravu do jednoho pruhu v každém směru a že chce zrušit zastávku MHD u divadla. Nechtějí zpomalovací práh u Zelené brány, přijde jim při tak husté dopravě zbytečný. Kritizují také, že město stále nevyřešilo podchod pod hlavní silnicí, který je kvůli havarijnímu stavu zavřený od roku 2016.

Primátor kritiku nechápe

Podle primátora Jana Nadrchala však byli zástupci ODS u přípravy projektu v minulém volebním období. Proto prý kritiku projektu vůbec nechápe.

„Mají v názvu demokratická, a nechtějí uznat demokratické hlasování v zastupitelstvu. To je prostě smutná věc,“ řekl primátor Nadrchal z hnutí ANO, který na své poměry vystoupil proti ODS docela ostře a nebyl sám.

„Viděl jsem jejich příspěvky na sociálních sítích. Mrzí mě, že nešíří pravdu. Tvrdí, že prostor u kostela svatého Bartoloměje bude zabetonován. O tom v projektu není řeč. Asi jim chybí informace nebo je nechtějí číst,“ doplnil náměstek primátora Jan Hrabal z hnutí ANO.

Pokud se jedná o podchod u Zelené brány, tak ten je už několik roků zavřený a radní zatím nevědí, co s ním. Pražská správa nemovitostí, která vlastní a opravuje vedle stojící obchodní centrum Grand, navrhla městu, že přispěje na řešení podchodu. Zbourat by se v první řadě mohly vstupy s přístřešky.

„Pravděpodobně dojde k tomu, že podchod bude zasypán, zakonzervován a uzavřen. Jeho další využití není pravděpodobné. Rozhodnuto ale ještě není,“ řekl Nadrchal.

Podle jeho náměstka Hrabala se dopravní situace v centru města výrazně změní příští rok po dokončení severovýchodního obchvatu. Ten podle něj zásadní počet aut odvede jinam a úpravy náměstí ve prospěch pěších začnou dávat větší logiku.

„Připravujeme projekt, který nás vybaví baterií opatření, která namotivují lidi, aby využívali obchvat,“ řekl Hrabal a doplnil, že už probíhající oprava Wonkova mostu ukázala, že řidiči se centru umí vyhnout. „Aut v centru je teď méně. Motoristé jezdí jinudy. Až bude obchvat, bude to ještě výraznější,“ dodal Hrabal.