Nemá cenu zmiňovat všechny možné termíny, které zazněly v souvislosti s přijetím nového územního plánu Pardubic.
Asi nejvíce se „ujal“ rok 2015, na který magistrát lákal i pomocí nálepek a dalších reklamních materiálů. Nyní jsme v kalendáři o deset let dál, a stejně neexistuje dokument, který lidem mimo jiné říká, kde mohou stavět rodinné domy a kde naopak zůstane zeleň.
„Celý proces je mimořádně komplikovaný a náročný, což si mnozí lidé ani nedokážou představit. Na přípravě se kromě odborníků z magistrátu podílejí také externí právníci,“ uvedl primátor města Jan Nadrchal z ANO.
V jeho týmu se stará o přijetí klíčového dokumentu náměstek primátora René Živný. A ten se odhodlal k odvážnému kroku. Naznačil totiž relativně přesné datum, kdy by mohl územní plán doputovat zastupitelům ke schválení. „Stále věřím, že to stihneme v tomto volebním období,“ uvedl Živný.
Ještě o něco konkrétnější byl primátor Nadrchal. Ten dokonce věří, že se proces podaří ukončit do roka. „V současné době probíhá vyhodnocování připomínek, námitek a jednání s dotčenými orgány, a pokud druhé veřejné projednání na podzim nevyústí v nutnost dalších zásadních úprav, bude možné dokument vydat v průběhu prvního čtvrtletí roku 2026,“ řekl primátor.
Obě vyjádření je třeba brát s rezervou. Politici totiž sami přiznávají, že nejsou úplně pány situace. Často musí dlouhé měsíce čekat na vyjádření dotčených orgánů, navíc je čeká ještě jednou veřejné projednání plánu. A to může přinést další komplikace.
„Na podzim letošního roku bude návrh představen veřejnosti, která bude mít možnost se s ním detailně seznámit a vyjádřit své připomínky v rámci druhého veřejného projednání,“ řekl Živný, podle kterého je nejtěžším úkolem při přípravě nového územního plánu najít společnou řeč mezi všemi, kterých se týká – od obyvatel města přes úředníky, investory, správce sítí až po zákony, které je nutné dodržet.
Dokument slibuje „návrat do města“
Navíc podle primátora už nyní je jasné, že ani případně schválený dokument nebude pro město žádná velká výhra. Přijetí se tak táhne, že některé části dokumentu budou už morálně zastaralé, takže je bude potřeba prakticky hned také měnit.
„Zadání nového územního plánu vzniklo v roce 2009, a teď jsme v roce 2025. Už teď víme, že když se plán vydá, tak se okamžitě rozjede série žádostí o změnu územního plánu, protože bude nevyhovující,“ uvedl Nadrchal.
Nicméně základní obrysy dokumentu zůstávají stejné. Hlavní motto nového územního plánu znělo Návrat do města.
„Tento přístup podporuje efektivní využití vnitřních městských rezerv, jako jsou brownfieldy, a zároveň chrání volnou krajinu před neřízenou expanzí zástavby. Plán rovněž stanovuje pravidla pro prostorové uspořádání území včetně regulace výšky budov, míry zastavění pozemků a podílu zeleně,“ uvedla tisková mluvčí města Ivana Dolanová.
Nový územní plán podle radních vychází z moderních principů městského plánování. Výsledkem má být dokument, který pomůže Pardubicím v dalším udržitelném rozvoji.
„Město usiluje o vytvoření dokumentu, který bude sloužit nejen veřejné správě, ale také občanům, investorům a dalším aktérům v území. Cílem je, aby nový územní plán přispěl ke zvýšení kvality života obyvatel a umožnil promyšlený a vyvážený rozvoj města,“ dodal Nadrchal.
Stávající územní plán je už dávno přežitý. Svědčí o tom mimo jiné to, že ho politici už více než dvacetkrát museli změnit. V posledních letech to však dělali jen výjimečně.