Žena si po prořezávce náletů opékala buřt, od ohýnku chytlo půl hektaru lesa - regiony.impuls.cz

Žena si po prořezávce náletů opékala buřt, od ohýnku chytlo půl hektaru lesa

  11:36,  aktualizováno  11:36
Pět hasičských jednotek vyjíždělo v pondělí ke Kladnu na Hlinecku, kde žena svým nezodpovědným chováním způsobila požár lesa. Po prořezávání náletového porostu si chtěla opéct špekáček, ale plameny se jí z malého ohně rozšířily do okolí. Hasiči varují i před jarním vypalováním suché trávy.

U požáru lesa na Hlinecku zasahovalo pět hasičských jednotek. (10. března 2025) | foto: HZS Pardubického kraje

Požár vypukl v soukromém lese mezi Kladnem, Dědovou a Čertovinou. Podle hasičů ho měla na svědomí žena, která prováděla prořezávku náletových dřevin a po práci si chtěla v mladém porostu opéct buřt.

„Zapálila ohýnek, který se ale vymkl kontrole a rozšířil se do okolí. Plameny zasáhly plochu o rozloze asi půl hektaru,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Co hrozí při pálení trávy

Hrozí nebezpečí přenesení požáru na jiný objekt nebo plochu podobnou té spalované, a to po povrchu suché vegetace, zanesením ohně větrem a v neposlední řadě přenesením ohně v podloží. Poslední nebezpečí je aktuální zvláště v lesích nebo na plochách, kde je silnější vrstva lesní hrabanky.

Takový oheň může „doputovat“ na vzdálenost desítek metrů a objevit se i po několika dnech. Jsou známé případy, např. vzplanutí lesa po dvou týdnech ve vzdálenosti až sedmdesáti metrů od původního místa pálení. Bohužel jsou každoročně zaznamenávány i případy udušení lidí v kouři a v neposlední řadě i uhoření při nezvládnutém, původně jen malém kousku vypalované plochy.

Zdroj: HZS Pardubického kraje

Požár smíšeného lesa se po oznámení události na krajské operační a informační středisko hasičů podařilo zlikvidovat po dvou hodinách. Hasiči před požárem ubránili lesy v okolí.

„Vyšetřovatel hasičů na místě zjistil, že okamžitým zásahem hasičů se podařilo uchránit majetek ve výši tři miliony korun. Případ je i nadále vyšetřován,“ dodala Horáková.

Hasiči na začátku jara zároveň varují před častými požáry vypalované trávy. Plošné pálení staré trávy i ostatních porostů je zákonem o požární ochraně zakázáno. Nejen zahrádkářům hrozí pokuta až do výše 25 tisíc korun. Fyzické osoby mají výjimku v tom, že kontrolovaně mohou například shrabanou trávu pálit na hromadě.

„Právnická osoba musí zabezpečit, aby po celou dobu pálení byl zajištěn stálý dohled a aby byl v případě rozšíření plamenů zajištěny protipožární prostředky,“ uvedl vyšetřovatel příčin vzniku požáru Aleš Janda z územního odboru Pardubice HZS Pardubického kraje s tím, že podnikajícím fyzickým i právnickým osobám hrozí až půlmilionová pokuta.

Hasiči také upozorňují, že každé kontrolované pálení musí být hasičů v předstihu nahlášeno, a to buď na telefonním čísle 950 570 110, nebo na speciálním webu, který byl pro tyto účely spuštěn před sedmi lety. „Ohlášení se rozhodně neprovádí na čísla linek tísňového volání 112 a 150, které slouží přímé pomoci postiženým. Ohlášením předejdete zbytečným výjezdům hasičů k ohlášeným požárům trávy, lesa, odpadu a podobně,“ dodala mluvčí hasičů.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: