Na místě zasahovala profesionální jednotka. Kromě nastavovacího žebříku a rukavic hasiči při zásahu využili také deku, aby minimalizovali přenos lidské pachové stopy.
V případě srnčat může lidský pach způsobit, že je matka odmítne. U dospělé srny jako v tomto případě to rizikem není, přesto je vhodné se při manipulaci zvířete dotýkat co nejméně.
„Jeden z hasičů se k srně dostal po žebříku a vytáhl ji ven. Žádné viditelné zranění zvíře nemělo. Jakmile byla srnka na svobodě, utekla do přírody,“ popsala mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.
Ve skruži uvázl i orel
Případy, kdy lesní zvěř uvázne v různých terénních pastech, jako jsou otevřené šachty, výkopy či právě nezabezpečené skruže, nejsou ojedinělé. Prevencí je důkladné zabezpečení těchto míst, například zakrytím nebo oplocením, aby se minimalizovalo riziko úrazu či úhynu zvířat. Opakovaně na to upozorňují ochránci přírody.
Zaběhnutý psí šampion zahynul nedaleko domu, spadl do hluboké skruže s vodou![]() |
„Řešili jsme i případ, kdy v takové skruži uvázl vzácný orel mořský, který se snažil dostat ven tak dlouho, až si sedřel křídla na kost. Nejsou výjimkou ani děti, které tam spadnou a bývají z toho závažná poranění. Zásadním problémem je, že se k tomu nikdo nehlásí. Majitelé tvrdí, že se jich to netýká, protože pozemky už s tím koupili a tak je nezabezpečených skruží stále velká spousta,“ uvedl Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.
Organizace také apeluje na všechny, kteří si například při procházce všimnou takto nezabezpečené potenciální pasti, aby neváhali kontaktovat obec nebo policii.