iDNES.cz

Soud neměl škrtat v územním plánu, Česká Třebová může nechat u Billy zeleň

  9:42
Soudy nemohou zpětně zasahovat do schválených územních plánů měst a obcí, pokud pro to není velmi vážný důvod. Právě tak by se dal interpretovat rozsudek Nejvyššího správního soudu, který ve sporu o platnost části územního plánu České Třebové v lokalitě u tamního supermarketu Billa dal za pravdu městu.

Radnice v České Třebové. | foto: Město Česká Třebová

Územní plán České Třebové bude platit tak, jak jej zastupitelé schválili. Škrty, které v něm provedl pardubický krajský soud, a uvolnil tak cestu ke stavbě nové bytovky, město už nebude muset řešit.

„Rozsudek Nejvyššího správního soudu jsme přivítali. Předpokládali jsme, že to takto dopadne. V rozhodnutí krajského soudu byla pochybení,“ uvedl starosta České Třebové Zdeněk Řehák (3PK).

Na trávníku mezi parkovištěm u Billy v České Třebové a zahradami rodinných domů v Habrmanově ulici v minulosti bylo možné stavět, ale nikdo toho nevyužil. V roce 2020 zastupitelé České Třebové při změně územního plánu rozhodli, že pozemek má v budoucnu sloužit pouze pro zeleň. Když zde noví majitelé pozemku poté chtěli vybudovat čtyřpatrovou bytovku, na stavebním úřadu neuspěli.

Obrátili se tedy na krajský soud a stěžovali si, že zastupitelé změnili územní plán tak, že z cenné parcely udělali bezcenný pozemek a náležitě to přitom neodůvodnili. Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové jim dala za pravdu. Soudci tvrdili, že v dokumentu o změně územního plánu město neuvedlo závažné důvody pro to, proč mění plánované využití pozemku u Billy.

„Jedině tak ze sebe může setřást nikoli nedůvodně se jevící pochybnosti o tom, zda jeho postup nebyl libovolný či dokonce svévolný,“ napsali soudci v rozsudku. To se nelíbilo obyvatelům sousední Habrmanovy ulice, kteří nechtějí, aby jim hned za zahradami vyrostl nový bytový dům.

Soud otevřel cestu ke stavbě bytovky, Česká Třebová podala kasační stížnost

Pokud pardubický krajský soud zrušením části územního plánu otevřel dveře pro stavbu nové bytovky, vyšší instance je nyní zabouchla. Nejvyšší správní soud, ke kterému podalo město kasační stížnost, totiž záležitost vidí úplně jinak.

Upozorňuje, že předchozí vlastníci pozemku se mohli proti chystané změně územního plánu v roce 2020 ohradit a žádat vysvětlení. Nicméně to neučinili, a zpracovatel změny tak neměl důvod vysvětlovat, proč na místě, kde je dnes tráva, bude v územním plánu zeleň.

„Sporné pozemky přitom nepředstavují z pohledu celkového území města, jež sestává z šesti katastrálních území o celkové rozloze více než 40 kilometrů čtverečních, nějakou specifickou nebo významnou lokalitu, jež by již kvůli své zvláštní povaze vyžadovala poskytnutí specifického odůvodnění,“ uvádí se v rozsudku Nejvyššího správního soudu, podle něhož celou věc způsobila pasivita vlastníka sporných pozemků.

Případ bude pokračovat u krajského soudu, ten musí věc posoudit znovu a řídit se právním názorem vyšší instance. Měl by tedy potvrdit, že změna územního plánu České Třebové platí. „Předpokládám, že krajský soud potvrdí původní rozhodnutí zastupitelstva,“ uvedl starosta České Třebové Zdeněk Řehák.

zpět na článek