Na deskách odkrytých po válce zůstaly dvě přeživší, jména museli znovu přelepit

  8:08
Po druhé světové válce byly v kostele ve Včelákově na Chrudimsku odhaleny dvě pamětní desky připomínající zmařené životy umučených lidí z vypálených Ležáků a okolí. Dosud se na nich objevuje dnes už skrytý omyl. Jména dvou přeživších dívek, které byly v roce 1945 pokládány za mrtvé.

Kostel svaté Máří Magdalény ve Včelákově ukrývá památeční skleněné desky s vyrytými jmény umučených a padlých mezi lety 1939 až 1945 z Ležáků a včelákovské farnosti. Sestry Jarmila a Marie Štulíkovy se na seznamu ocitly omylem. Snímek je z posledních dnů, kdy byla jména sester zakryta. (29. září 2024) | foto: Jarmila Doležalová ml.

Bez většího povědomí širší veřejnosti jsou obě desky umístěny na bocích jednoho z výklenků, který ukrývá pomník obětem I. světové války v podobě nástěnné malby. Kromě obětí nacistické zlovůle jsou na deskách vyryta i jména Marie a Jarmily Šťulíkových, dvou sester, které byly jako jediné z celkem 13 ležáckých dětí vybrány na poněmčení.

K faux pas tehdejších tvůrců pamětních desek došlo nedopatřením. Skleněné desky byly odhaleny po válce, kdy se všichni domnívali, že obě sestry společně s ostatními ležáckými dětmi zahynuly v koncentračním táboře. Že se obě nacházejí v německých rodinách, neměl v té době nikdo ani tušení.

Až v červnu 1946 Jarmilu vyhledal kriminální inspektor Josef Ondráček a dívku odvezl zpátky do Československa. O pár dní později už byla na druhé pietní vzpomínce v ležáckém údolí. Sestra Marie se vrátila domů o dva měsíce později.

Společnost pro obnovu Lidic i díky darům z celého světa jediným dvěma přeživším dívenkám postavila ve Včelákově dva domy, které byly vybudovány podle stejného vzoru jako domy v obnovených Lidicích.

Dodnes nevím, proč si mě vybrali, říká poslední přeživší z Ležáků

Na deskách v kostele obě jména bez povšimnutí zůstala až do začátku nového století, kdy byla zakryta. Až poslední dobou vlivem zubu času staré zakrytí spadlo a jména se objevila znovu.

„Je to dva nebo tři měsíce, co jsem volala panu faráři do Hlinska, jestli by mu nevadilo a jméno maminky by nezakryly. Desky jsou ve výklenku, a když jste v kostele, normálně si toho člověk nevšimne,“ řekla MF DNES badatelka a dcera poslední přeživší Jarmila Doležalová. Obě jména jsou dnes již opět přelepena černou páskou.

Jarmila Doležalová (roz. Šťulíková) se narodila 13. listopadu 1939 a žila v Ležákách s rodiči a o rok a půl mladší sestrou Marií ve Švandově mlýně. Počátkem roku 1942 se osada Ležáky stala základnou českých parašutistů výsadku Silver A, kteří zde našli zázemí. Po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha bylo prokázáno, že osada Ležáky byla zapojena do odboje.

Ve středu 24. června 1942 byla osada vypálena. Domy v osadě nacisté následně vyrabovali a kolem páté hodiny večerní zapálili. Všech 33 zatčených obyvatel starších 15 let bylo ten samý den po deváté hodině večer zastřeleno u Zámečku. Ležácké děti byly z Pardubic převezeny do dětského útulku v Praze, kde prošly tříděním a poté počátkem července do průchozího tábora v polské Lodži. Dvě z dětí byly vybrány jako vhodné k poněmčení a zbylých jedenáct 25. července předáno gestapu, které je pravděpodobně usmrtilo ve vyhlazovacím táboře v Chelmnu nad Nerem.

Po válce byly obě sestry svěřeny dědečkovi. Obě také vystudovaly Pedagogickou školu v Litomyšli. Marie Jeřábková (roz. Šťulíková) zemřela ve věku 76 let 25. února 2018.