Možná, že v tuto chvíli je všechno zase jinak. Ale ve čtvrtek večer Nemocnice Pardubického kraje překvapivě oznámila, že i po dohodě premiéra s lékaři vstupuje v platnost připravený krizový scénář a provoz čtyř nemocnic bude od pátku dne kvůli nedostatku lékařů omezen.
„Navzdory avizované dohodě mezi premiérem a lékaři v Nemocnici Pardubického kraje zatím omezení v provozu trvají, a to do doby, než dojde k uzavření dohody na celostátní úrovni i regionální úrovni. Všem pacientům se za komplikace způsobené turbulentním vývojem situace omlouváme,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.
Pro MF DNES dodala, že žádné informace o stažení výpovědí ze strany lékařů nemá. Dohody o pracovní činnosti vypovědělo přibližně čtyřicet procent lékařů. Ti teď budou chybět. Bude to znamenat nepříjemnosti pro stovky pacientů.
Ale nejdříve dobré zprávy: Akutní péče je zachována a všechny čtyři porodnice v Pardubickém kraji fungují.
„Podařilo se najít alespoň uspokojivé řešení na měsíc prosinec, kdy se snad podařilo zajistit urgentní, ambulantní, tak i větší část akutní péče v našem kraji,“ uvedl hejtman Martin Netolický (SOCDEM/3PK). Žádné omezení se nedotkne pacientů v Litomyšlské nemocnici, v Chrudimské nemocnici budou omezeny jen plánované operace a ve Svitavské nemocnici sice skončí plánované operace, ale provoz všech oddělení se povedlo na poslední chvíli zajistit, chirurgická ambulance bude fungovat nepřetržitě.
A teď ty méně příjemné zprávy. Omezení čeká hlavně Pardubice a Ústí nad Orlicí. V Pardubické nemocnici dojde k omezení plánované operativy v rozsahu 40–60 procent, a to napříč všemi operačními obory. Výrazné omezení se dotkne poraden, například na neurologii, ortopedii, ORL omezí provoz ambulance.
I na dětském oddělení hlásí výrazné omezení poraden, v ambulancích se může prodloužit čekací doba. „Nejméně se omezení dotknou kardiologie a interny, tamější personál se k podpoře protestu formou výpovědi nepřidal,“ uvedla nemocnice v tiskové zprávě.
Orlickoústecká nemocnice zruší přibližně dvacet procent plánovaných operací a uzavře většinu ambulancí a poraden s výjimkou těch akutních. Detailní a aktuální přehled toho, jak jednotlivá oddělení v pěti nemocnicích budou fungovat, najdou lidé na webu Nemocnice Pardubického kraje.
Na stanovištích slouží více záchranářů
Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje od pátku posílila výjezdová stanoviště o tři posádky. Připravuje se tak na to, že kvůli omezení péče v nemocnicích budou muset záchranáři jezdit s pacienty na delší vzdálenosti a mohli by pak chybět v území.
„V prosinci budou sloužit ve všedních dnech navíc tři posádky strategicky rozmístěné v území. Předpokládáme totiž, že když bude v některých nemocnicích omezena péče, budeme muset jezdit s pacienty dál než obvykle,“ uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Igor Paar.
V Pardubickém kraji až dosud sloužilo ve všední den 32 posádek, nyní přibudou další tři v Lanškrouně, Holicích a Hlinsku. Pokud totiž záchranáři nebudou moci pacienty předat do nejbližší nemocnice a stráví více času na cestách, území, o které se mají starat, by nebylo pokryté.
„Po 14 dnech to vyhodnotíme a případně upravíme. Uvidíme, jak to bude vypadat po Novém roce, ale obávám se, že problémy budou pokračovat,“ uvedl Paar.