Pátrání v zimě, za tmy a na vlastní pěst. Ztraceného seniora našli ležet v terénu

  17:58
Profesionální voják František Odstrčil se svým kamarádem velmi pravděpodobně na Hlinecku během letošní zimy zachránili seniora, který se během vycházky ztratil. Dvojice se ho vydala hledat na vlastní pěst, a našla jej, ještě než přiletěl vrtulník.

Pátrací akce po zmizelém seniorovi. | foto: Policie ČR

Byl únor, devět hodin večer a venku tři stupně Celsia. František Odstrčil se se svým kamarádem přesto sebrali a šli hledat osmaosmdesátiletého seniora, který se ztratil při vycházce na Hlinecku.

Vrtulník s termovizí ten den dlouho nemohl vzlétnout, a když začal propátrávat terén, volal již Odstrčil na linku 158, že prochladlého důchodce našli.

„Příroda jižně od Hlinska je pro člověka, který má problémy s orientací, dost složitá. Já odsud pocházím, tuhle lokalitu znám moc dobře, a když se na mě obrátil kamarád, který tvrdil, že toho pána zřejmě viděl, neváhali jsme ani okamžik, vzali baterku, skočili do auta a začali hledat,“ popisoval úvod pátrací akce Odstrčil.

Byla neprostupná tma, oba muži stále volali do okolí a po více než hodině se nám odkudsi z pole ten muž ozval,“ vzpomíná Odstrčil.

Ztracený muž ležel na zemi, byl zmatený, pamatoval si pouze, že měl den předtím narozeniny. Kousek od něj ležely trekové hole, které byly hlavním poznávacím znamením, že jde o pohřešovaného muže. Senior byl podchlazený, zachránci ho zabalili do termofolie, přikryli další bundou a zavolali policii a záchranku.

„Představa, že bychom ho minuli a on tam v mrazu ležel podchlazený celou noc až do rozednění, byla dost děsivá,“ dodává Odstrčil, který pracuje jako profesionální voják v pardubické posádce.

Od Slavia pojišťovny, která je spolu s Policií ČR partnerem akce Ztracená pomněnka, obdržel v pondělí Odstrčil děkovný certifikát a hodinky.

Senioři patří společně s dětmi mezi skupinu, které hrozí největší nebezpečí, pokud se ztratí. Zřejmě jsou na tom staří lidé ještě hůř, neboť osamoceného dítěte si někdo všimne, ale důchodce tak nápadný není.

„Od června spustí policie nový mechanismus Senior v ohrožení. Každý si může stáhnout aplikaci Echo. V momentě, kdy bude vyhlášené pátrání, se v aplikaci objeví veškeré informace o hledaném člověku. Pomoc veřejnosti je pro nás nezastupitelná, budeme rádi, když si ji stáhne co nejvíce lidí,“ řekl David Janda, který na krajském ředitelství policie vede pátrací odbor.

Loni se v Pardubickém kraji ztratilo kolem sta lidí, aktuálně je v pátrání 34 ztracených. V České republice policisté pohřešovali přes 3000 lidí, z toho 1800 mladších 18 let.

Jakkoli je vrtulník s termovizí při hledání ztracených lidí velký pomocníkem, ani tato technika úspěch nezaručí. „Je to individuální, rozhodují i úhly náletu, které mohou odhalit, kde je osoba schovaná. Úspěšnost je vysoká, ale na to, že když máme vrtulník, že se povede záchranná akce, se spoléhat nemůžeme,“ řekl ředitel Policie Pardubického kraje Jan Ptáček.

„Kolikrát nevíme, kde může pohřešovaný být. Pak jen natipováváme. Ve vrtulníku sedí vždy policista od nás, který dobře lokalitu zná. Vrtulník nahradí hodně prostředků a sil na zemi, ale není všespásný. Navíc se musí vyhodnocovat, co je to za objekt, který vyzařuje teplo,“ řekl Janda.