V případu korupční kauzy před soudce zatím míří podnikatelé a firmy, kteří dělali u zakázek takzvané křoví, aby mohl vyhrát někdo jiný. Hlavní aktéři přijdou na řadu až po Novém roce.
Soud ve středu dopoledne například schválil dohodu o vině a trestu pro firmu Instal Hanousek. Ta dělala „kulisu“ u zakázky na rekonstrukci kanceláří Služeb města za 817 tisíc korun v roce 2022 a ve stejném roce také při výběru dodavatele na rekonstrukci elektroinstalace ve dvou pardubických mateřských školách za 2 974 tisíc.
Soud začal rozplétat korupční kauzu na pardubické radnici, padly první tresty |
„Mám za to, že navržený peněžitý trest dvě stě tisíc korun je naprosto adekvátní míře zapojení právnické osoby do trestního jednání,“ uvedl soudce Matěj Pilát. Soud schválil i dohodu se zaměstnancem této firmy Dominikem Hanouskem, který zaplatí sto tisíc korun. Už v polovině listopadu okresní soud potvrdil podobnou dohodu se stejným trestem pro podnikatele Pavla Navaru.
Další stíhaní úředníciKromě ovlivňování veřejných zakázek v Pardubicích, kdy byli obviněni čtyři fyzické a jedna právnická osoba, policie prověřuje úředníky i jinde. Nedávno svitavští kriminalisté obvinili tři státní úředníky z Městského úřadu v Moravské Třebové. V úterý odpoledne to uvedla policejní mluvčí Markéta Janovská. Úředníci jsou podezřelí z trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Podle místostarosty Moravské Třebové Václava Dokoupila stíhání nemá vazbu na samosprávu ani zadávání veřejných zakázek. „Vedení města poskytlo policii maximální součinnost. Řízení bylo zahájeno v prosinci. Zaměstnanci vykonávají dál svoji činnost a pracují dál na úřadě s výjimkou konkrétních řízení, které jsou rozporovány,“ omezil své vyjádření vzhledem k probíhajícímu řízení Dokoupil. Po dohodě se státním zástupcem nebude v tuto chvíli případ dál komentovat ani policie. „V tuto chvíli nechceme poskytovat žádné další bližší informace, aby nedošlo například k maření vyšetřování,“ uvedla Janovská. |
Kauza se týká celkem osmi veřejných zakázek, které byly podle obžaloby ovlivněny organizovanou skupinou. Podle soudu se manažeři několika firem předem domluvili, kdo a za kolik zakázku vyhraje. Vítězná nabídka tak byla předem jasná. Patnáct z aktérů, ať už šlo o firmy nebo fyzické osoby, souhlasilo s uzavřením dohody o vině a trestu.
„Někteří z těch lidí byli do té organizované skupiny zapojeni natolik, že z toho měli i zisk, a ti jsou samostatně trestně stíhaní,“ uvedla státní zástupkyně Adéla Rosůlek. Týká se to Milana Frydrycha ze společnosti SBF a jeho syna Tomáše Frydrycha z firmy KTS-Integra. Podle obžaloby se na ovlivňování zakázek podílel referent odboru majetku a investic pardubického magistrátu Petr Hušek, který se stal takzvaným spolupracujícím obviněným.
Soud chce během ledna všechny dohody o vině a trestu schválit. „Postupně se dohody projednávají, jde to pomaleji, než bych čekala, vstupuje do toho otázka škody,“ uvedla státní zástupkyně. Například Služby města vyčíslily u zakázky na opravu kanceláří za 817 tisíc korun škodu na 77 tisíc. Město Pardubice škodu v případě zakázky na rekonstrukci elektroinstalace odhadlo na více než 200 tisíc korun. Náhrada škody ale nakonec součástí uzavřené dohody o vině a trestu není.
Policie po razii, která se odehrála loni 21. listopadu, obvinila i bývalého primátora Martina Charváta a jeho někdejší náměstkyni Helenu Dvořáčkovou z toho, že chtěli ovlivnit, kdo získá zakázku na výstavbu parkovacího domu. Tato větev kauzy se soudnímu verdiktu zatím neblíží, potvrdil nedávno okresní státní zástupce Aleš Veselý.
23. listopadu 2023 |