Šeď sídlištní školy je pryč. Láká na barvy i moderní učebny s profi technikou - regiony.impuls.cz

Šeď sídlištní školy je pryč. Láká na barvy i moderní učebny s profi technikou

  8:30,  aktualizováno  8:30
Nová a skvěle vybavená kuchyň. Moderní vstupní hala i učebna s kamerami, fotoaparáty a střižnou. Svitavská základní škola Felberova prošla největší modernizací za poslední roky. Miliony korun šly i do dalších svitavských škol.
Šeď sídlištní školy je pryč. Láká akváriem i moderními učebnami | (0:48) | video: iDNES.tv

Svitavská základní škola Felberova postavená na největším panelákovém sídlišti ve městě na přelomu 80. a 90. let měla ještě donedávna nálepku typické sídlištní školy. Nudnou panelákovou šeď sice před 15 lety zakryla nová fasáda se zateplením, učebny a interiéry však na svoji chvíli ještě dlouho čekaly.

Teď se škola dočkala vůbec největší investice za poslední roky. Z původního zastaralého přízemí školy nezůstalo prakticky nic. Za 50 milionů korun žáci získali atraktivní vstupní halu se šatnami, nové družiny a dvě nové učebny pro výuku multimediální výchovy a praktických dovedností. Projekt byl z 90 procent uhrazen evropskými fondy.

Architektům se podařilo použitím čalouněných a dřevěných prvků, jakožto i dekorací, mezi kterými je například obří akvárium u vstupu, navodit dojem útulného prostoru, který školu na první pohled příliš nepřipomíná. Projekt pochází z pera architekta Radima Oblouka a Jana Burčeka.

„Naším cílem bylo, aby nové prostředí dětem účelně sloužilo a cítily se ve společných prostorách školy příjemně. Škola je pro více než 400 dětí. V tom je to jiné než rodinný dům nebo byt, ale v zásadě jsme chtěli prostředí přiblížit obytnému prostoru,“ řekl Radim Oblouk k architektonickému pojetí hlavního vestibulu, ve kterém nechybí čalouněné sedací niky určené k příjemnému odpočinku o přestávkách.

Rozsáhlou modernizací a rozšířením prošla také školní družina, která potřebám školy nevyhovovala jak z hlediska dispozičního členění, tak zastaralého vybavení a celkového opotřebení.

„To byl také hlavní důvod, proč jsme do rekonstrukce šli. Družiny byly dříve v zadních částech kmenových tříd. Nově vznikly pro družiny samostatné prostory, které umožňují dětem trávit odpolední čas smysluplně a v hezkých prostorách,“ pochlubila se pěti novými družinami přístupnými z hlavního vestibulu ředitelka školy Jana Pazderová.

Z dříve nevyužívaných prostor nad tělocvičnou vznikla také nová kuchyňka, za kterou by se nemusela stydět ani michelinská restaurace. „Holky dneska dělaly perníčky, kluci zase pomazánky. Je tady tolik kuchyňského vybavení, které leckteří viděli poprvé. Máme tady parní troubu, rýžovar, kontaktní gril, různé mixéry. O něčem podobném se nám dříve ani nesnilo,“ řekla asistentka pedagoga Gabriela Plevák.

GoPro kamery, drony i zelené plátno

Hned vedle je i nová multimediální učebna. Kromě profesionálních fotoaparátů, GoPro kamer a dronů je vybavena i střižnou. „Chceme dětem přiblížit, že natočením a vyfotografováním práce nekončí. Budeme se učit fotografie a video zpracovávat,“ řekl učitel informatiky Jan Doseděl k nové učebně, která je vybavena i zeleným plátnem. To může studenty virtuálně přenášet na druhý konec světa.

Na škole pojmenované po rektorovi ČVUT město za posledních deset let investovalo přes 100 milionů korun. „V roce 2021 byla dokončena kompletní rekonstrukce kuchyně za 40 milionů, v roce 2019 za 13 milionů nové polytechnické dílny. Chceme-li ve Svitavách společnost kultivovat, tak musíme začít od dobrého školství. Za miliony korun jsou i nové učebny na ostatních svitavských školách,“ připomněl starosta Svitav David Šimek další investice do škol.

Tři nové dílny mají třeba na Základní škole T. G. Masaryka. Za zhruba pět milionů korun tady vybudovali polytechnické dílny po vzoru finských dílen Crafts. Prosadit se je podařilo řediteli školy Jiřímu Sehnalovi, který je před několika lety okoukal ve finských školách.

„Smyslem dílen ve Finsku je, aby děti byly kreativní, hledaly způsoby, jak vytvořit funkční výrobky na základě znalostí jednotlivých materiálů. Neděláme žádnou revoluci, chceme u žáků vzbudit zájem o tvoření, díky tomu je to i baví a k řemeslu získávají vztah,“ řekl k dílnám, které jsou vybaveny podle aktuálních trendů moderními stavebnicemi, nářadím, přístroji a materiálem. „Troufnu si říct, že naše dílny jsou vybaveny lépe než u leckterého dědečka nebo otce,“ dodal Sehnal.

Inspirace Jamiem Oliverem

K rozvoji kuchařských dovedností žáků je pak určena nová kuchařská dílna. „Hodně jsme se inspirovali výrokem Jamieho Olivera. Pokud děti naučíme vařit deset jídel, zajistíme, že nebudou tak chudé, jako kdyby jídla uvařit neuměly. Řekli jsme si, že když pro to máme něco udělat, předěláme stávající kuchyňky. Hodiny budou připomínat kuchařské soutěže typu MasterChef. Půjde o takovou Komenského školu hrou,“ přiblížil další moderně vybavené prostory ředitel školy.

Ochuzena o nové prostory není ani Základní škola na náměstí Míru, kde se žáci dočkali multimediální učebny pro výuku jazyků a informatiky, nové moderní učebny pro praktické činnosti žáků prvního stupně a nové polytechnické dílny s novým ergonomickým vybavením včetně obráběcích zařízení. Modernizace tří odborných učeben vyšla na více než pět milionu korun.