„U nás jsou výdejní boxy u supermarketů a myslíme si, že to je správné, je tam více parkovacích míst, takže tam dojedete, zaparkujete, vezmete balík a jdete pryč. Nechtěli bychom ale, aby se nám to rozlezlo po městě,“ řekl místostarosta Litomyšle Radomil Kašpar.
V historické části města chce radnice podporovat drobné obchody a provozovny živnostníků, výdejní boxy zde být nesmí.
Výdejní boxy jsou v některých městech vedle kontejnerů, na místech, kde se špatně parkuje, anebo v centru, kde hyzdí okolí. Litomyšl dokazuje, že to lze dělat lépe. Ukázkové řešení je například u litomyšlského supermarketu Lidl na výjezdu na Vysoké Mýto. Výdejní box z ulice není vidět. Skrývá se za dřevěným opláštěním obchodu společně s nákupními vozíky.
V minulosti se samosprávám zdálo, že jsou proti bujení výdejních boxů v ulicích bezbranné. To se ale změnilo. Ministerstvo průmyslu a obchodu v polovině ledna na svých stránkách upozornilo, že výdejní box lze chápat jako prodejní místo.
„Byť se jedná o samoobslužná výdejní místa a zpravidla pod širým nebem, jedná se zároveň o místa v obci, kde se uskutečňuje prodej, a tedy i konkrétní živnost,“ píše se ve stanovisku ministerstva. Města přitom definují ve svých tržních řádech, kde se taková prodejní místa mohou nacházet.
Výdejní box vznikl uprostřed schodů. Ohyzdná věc, paskvil, kritizují lidé![]() |
„Podívali jsme se do našeho tržního řádu a konstatovali jsme, že máme zregulováno, protože ta prodejní místa jsou tam definována poměrně omezeně,“ uvedl starosta Litomyšle Daniel Brýdl.
Vedení Litomyšle tak vzkazuje vlastníkům pozemků, aby se před uzavřením smlouvy se společností provozující výdejní boxy podívali do tržního řádu. Pokud město zjistí, že box stojí tam, kde nemá, nařídí jeho odstranění, upozornil Radomil Kašpar.
Litomyšl si na vzhled města potrpíPéče o vzhled města a boj proti prvkům, které jinde bez námitek akceptují, nejsou v Litomyšli novinkou, ale tradicí. Dokazuje to i design tamních supermarketů, které patří k nejvkusnějším v zemi. Billa sází na dřevěný masiv a cihelné pásky, Lidl na klasickou omítku se dřevem, což doplňuje zelená střecha. „Věděli jsme, že budeme s Lidlem jednat, jeli jsme do Rakouska a Švýcarska, kde jsme si nafotili, jak to udělat jde. Řekli jsme jim, že žijeme v Evropě v jednadvacátém století a není důvod, proč by to u nás jít nemohlo, zatímco o pár set kilometrů to možné je,“ popsal jednání starosta Litomyšle Daniel Brýdl. Město pyšnící se památkami i moderní architekturou dokonce na počátku tisíciletí odmítlo telefonní budky dodávané Telecomem a nechalo si od architektů navrhnout pro automat přístřešek moderní. Mimochodem se to ukázalo jako nadčasové řešení, neboť nyní přístřešek na Smetanově náměstí chrání nikoliv telefonní přístroj, ale dotykový panel s informačním portálem. |
23. ledna 2025 |