Tři roky po referendu startuje oprava Zelené brány, potrvá další dva - regiony.impuls.cz

Tři roky po referendu startuje oprava Zelené brány, potrvá další dva

  8:06
Zhruba tři desítky milionů korun bude stát oprava dominanty Pardubic. Zelená brána bude během rekonstrukce až na výjimky otevřená, k dispozici však nebude průchod pod ní a lidé budou muset chodit okolo. Hotovo má být asi za dva roky.

Lidem na třídě Míru se nabízí pohled na Zelenou bránu s lešením a neměnný čas. | foto: Michal Klíma, MAFRA

V roce 2021 lidé z Pardubic rozhodovali v referendu, jak má po rekonstrukci vypadat Zelená brána. Vybrali si celkem jasně variantu bez omítky a politici je poslechli. Práce začínají přesně tři roky po vynesení verdiktu.

„Rekonstrukce bude zahrnovat přespárování kamenné zdi s výměnou poškozených kamenů za obdobné nové, opravu omítek a úpravu oken v interiéru brány. Dále dojde k doplnění ochrany před holuby nad ciferníkem hodin, oplechování říms a výměně hlavic sloupků cimbuří za nové kamenné. Plánovaná je i kompletní úprava prostoru předbraní, včetně výměny dřevěných konstrukcí,“ uvedl náměstek primátora Jan Hrabal z ANO.

Vzhledem k rozsahu stavebních prací nebude možné nechat hlavní průchod pod Zelenou branou otevřený. Z náměstí Republiky bude přístup na Pernštýnské náměstí možný kolem zvonice, respektive úzkým průchodem kolem Čokoládovny Bajer. Navíc před Zelenou bránou ze strany náměstí Republiky budou umístěny stavební kontejnery pro zázemí a stavební materiály stavařů. To vše logicky bude komplikovat přístup na hlavní náměstí.

„Prosíme občany, aby se na historické náměstí vydali při akcích s předstihem. Obyvatelům města přijíždějícím hromadnou dopravou do centra ze Židova, Dubiny, Studánky nebo Slovan a také z městské části Pardubiček doporučujeme, aby v případě, že se potřebují dostat na Pernštýnské náměstí, vystupovali na zastávce Krajský úřad na Komenského náměstí a využili plně průchozí Klášterní ulici, stejně tak pěší a cyklisté,“ doplnil Hrabal.

Po dobu rekonstrukce, která potrvá zhruba dva roky, bude samotná Zelená brána až na výjimky otevřená, například pro návštěvníky tamních výstav. „Vchod na výstavy na Zelené bráně bude přístupný z druhé strany, tedy z Pernštýnského náměstí. Zcela uzavřena brána bude od února 2025, a to z důvodu vestavby sociálního zařízení. Předpokládané znovuotevření brány pro veřejnost je naplánováno v letních měsících příštího roku,“ uvedla za provozovatele objektu ředitelka Turistického informačního centra Pardubice Miloslava Christová.

Problém bude u velkých akcí

Rekonstrukce ovlivní i řadu akcí, které se na Pernštýnském náměstí a jeho okolí konají. „Práce se bohužel dotknou třeba adventních trhů, nejvíce pak dne rozsvěcení vánočního stromu, který letos vychází na neděli 1. prosince. Nicméně připravujeme taková opatření, aby přístupy na trhy byly co nejlépe označeny a náměstí dostupné z ostatních průchodů,“ řekla náměstkyně primátora pro kulturu Jiřina Klčová.

Oprava brány se dotkne také některých akcí v roce příštím, ať už se jedná o běhy, koncerty a další kulturní a sportovní akce. „O případných změnách budou pořadatelé ve spolupráci s městem veřejnost včas informovat. Prosíme všechny občany a návštěvníky o trpělivost,“ dodala Klčová.

Obyvatelé Pardubic měli možnost se vyjádřit k budoucnosti Zelené brány v místním referendu, které se konalo v říjnu 2021. Vítězná varianta hlasování byla „neomítat“, což podpořilo 72,5 procenta hlasujících. Referenda se zúčastnilo 31 425 voličů. Přitom po většinu své historie měla brána omítku. O tu přišla až v roce 1912.

Zelená brána je jednou z nejvýznamnějších dominant Pardubic, která spolu se zámkem tvoří charakteristickou siluetu historického centra města. Věž, vysoká téměř 60 metrů, nabízí návštěvníkům jedinečný výhled na město a okolí, včetně hradu Kunětická hora. Průčelí brány zdobí reliéf podle návrhu Mikoláše Alše, který zobrazuje erbovní pověst pánů z Pardubic. Brána byla postavena roku 1507, po požáru roku 1538 byla nastavena o zhruba 13 metrů a doplněna typickým zastřešením.