Náměstek primátora Pavel Bosák z Pirátů si přeje, aby ze soutěže vzešel návrh moderní architektury, která citlivě doplní budovu historického sálu. „A vyřeší úpravu okolí včetně reprezentativního vstupu. Se stavbou se začne po dokončení sanace historické části,“ nastínil Bosák.
Podle ředitelky magistrátního Útvaru koncepce Ireny Vostracké architektonická soutěž na dostavbu památkově chráněného Pekla představuje zajímavou příležitost k rozšíření prostoru pro kulturu. „Projekt má za cíl modernizovat a rozšířit historickou budovu, což umožní lepší využití pro kulturní akce, koncerty, divadelní představení a další společenské události,“ uvedla.
Po rekonstrukci velkého sálu a dostavbě má Peklo sloužit zejména pro hudební akce, ale i pořádání přednášek, setkání, výstav nebo školení. Jedním z hlavních uživatelů bude Plzeňská filharmonie, která by zde měla mít i administrativní zázemí. Dále by měl vzniknout nový menší sál pro zhruba tři sta lidí.
Peklo bude sloužit hlavně hudebníkům
Návrhy zaslané do soutěže bude odborná porota hodnotit na začátku letošního června. Záměr vyhlásit soutěž schválili zastupitelé už loni.
Část Pekla s velkým sálem je roky zavřená kvůli havarijnímu stavu a počítá se s její rekonstrukcí. Navazující část je podle náměstka Bosáka méně zachovaná a podle stavebních průzkumů velmi porušená. „Z velké části bude muset být zdemolována a nahrazena nějakou stavbou novou,“ prohlásil.
Radní pro kulturu Eliška Bartákova z ANO uvedla, že Peklo bude jako celek zaměřené především na využití hudebníky. Sloužit má zejména potřebám Plzeňské filharmonie a případně dalším muzikantům. „Kromě toho, že tam bude multifunkční sál, by tam neměla chybět kavárna,“ sdělila.
Radní řekla, že část prostor by mohla sloužit například pro nahrávací studio nebo pro potřeby mladých hudebníků. Bartáková ujišťovala, že v Pekle bude dál zároveň možné pořádat plesy a společenské akce jako před jeho rekonstrukcí.
Celková cena rekonstrukce zřejmě převýší miliardu
Studie sanace prostoru s hlavním sálem už nyní předpokládá, že náklady na částečnou revitalizaci této části se budou pohybovat kolem 500 milionů korun.
Celková cena za rekonstrukci Pekla by tak mohla převýšit miliardu korun. Je přitom možné, že celková proměna objektu může být dokončena až kolem roku 2030.
Kulturní dům v Pobřežní ulici v centru Plzně se začal budovat na konci 19. století. Na začátku 20. století byla postavena budova s velkým společenským sálem. Po roce 1948 spravovala Peklo Krajská odborová rada a od roku 1987 do roku 2003 armáda. Pak objekt převzalo město.
Radnice dlouhodobě plánovala nutnou rekonstrukci, kterou však politici roky odkládali. Až v roce 2018 měly začít nejnutnější opravy. V srpnu téhož roku však byla budova uzavřena, protože se ukázalo, že je v havarijním stavu.
Plzeň dá na plán obnovy Pekla miliony (13. 2. 2023)