Informaci přinesl portál Novinky.cz. Vyšetřovatelé se případem zabývali skoro rok. Jednou z údajných útočnic byla dívčina blízká kamarádka, uvedl server. Kontaktoval také její rodiče a ti chtějí uvést věci na pravou míru.
Jejich dcera čelila podezření, že třináctiletou dívku opakovaně nutila k nechutnostem. „Z nastalé situace jsme byli v šoku. Prožívali jsme totální bezmoc. Život na malém městě byl v tu chvíli velice náročný. Na základě neopodstatněných obvinění vyloučili dceru z kroužku, kterému se věnovala od čtyř let,“ popsali manželé.
Dívku znají odmalička. „Holky se kamarádily od školky. Dcera jí hodně pomáhala, ona se na ni upnula, protože si ve škole těžko zvykala,“ pokračovali. Dále řekli, že si dotyčná občas vyvolávala záchvaty, což ostatně přiznala při výslechu. „Vymýšlela si taky na své spolužáky, takže nebyla oblíbená,“ zmínili manželé.
Drsnou šikanu na škole v Blovicích policie odložila. Trestný čin se nestal![]() |
Podle nich zlom přišel na druhém stupni, kdy se vztahy ve třídě zhoršily. „Dcera ji pak nepozvala na svou narozeninovou oslavu, což ji zasáhlo. Ukázalo se, že kvůli tomu ji nařkla z těch hrozných věcí,“ doplnili.
Jejich slova potvrzují závěry policejního vyšetřování. „Jak uvádí znalkyně, u dotyčné se projevuje pocit křivdy ve vztahu ke spolužačce, kdy se jí dotklo zejména to, že ji nepozvala na oslavu a našla si jiné kamarády. Lze dokonce hypotetizovat o revanši za pociťovanou křivdu,“ stojí v usnesení.
Vyšetřovatelé také poukázali na rozpory a nelogičnosti v dívčině výpovědi. Ač se nechutnosti měly dít o přestávkách, žáci, učitelé ani asistentky, které školačce pomáhaly, si ničeho nevšimli.
Případ drsné šikany ji stál místo v čele školy. Co mohla udělat lépe, jí však neřekli![]() |
Podle psycholožky má dotyčná snížený intelekt, takže se rychleji přetíží. „Pak se objevují tendence vyplňovat mezery smyšlenkami. Z minulosti jsou už zkušenosti se lhaním. Obecná věrohodnost je snížená podstatnou měrou,“ konstatovala odbornice.
Kde hledat pomoc v případě potížíLinka bezpečí - 116 111 (nonstop a zdarma), pomoc@linkabezpeci.cz Právní důsledky násilného chování a vyhrožování Pro pachatele ve věku 15-18 let řeší tyto činy specializované soudy pro mladistvé. Pachatelům hrozí dohled probačního úředníka, zákaz návštěv určitých míst, zákaz kontaktu s určitými osobami, ochranná výchova nebo v závažných případech i trest odnětí svobody. Soud může také nařídit zabrání věcí použitých ke spáchání činu, například mobilního telefonu nebo počítače. U dětí mladších 15 let se případy řeší ve spolupráci s rodiči a orgány sociálně-právní ochrany dětí. Mohou být uložena výchovná a ochranná opatření včetně dohledu probačního úředníka, umístění do specializovaného zařízení nebo nařízení ochranného léčení. Zdroj: ministerstvo vnitra |
Kriminalisté nakonec nezjistili, že by se nezletilá vůči třináctileté dívce dopustila protiprávního jednání. „Vyšlo najevo, že dcera opravdu nic neudělala, natož že by spáchala trestný čin,“ zdůraznili její rodiče. Ani další dva nezletilí, kteří byli také podezřelí, zákon neporušili.
Rodiče žáků blovické školy poté, co média případ drsné šikany zveřejnila, sepsali petici a požadovali odvolání ředitelky školského zařízení. Ta podle nich dlouhodobě šikanu ve škole přehlížela. Rada města ji nakonec s odkazem na výsledek šetření České školní inspekce, že škola řešila šikanu neefektivně, odvolala.
11. dubna 2024 |