Ředitel územního pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) v Českých Budějovicích Petr Pavelec doufá, že na památky zamíří více návštěvníků než v posledních letech. V roce 2023 jich bylo na 253 tisíc, loni asi o sedm tisícovek méně.
„Letos zpřístupníme dosud neznámé prostory, připravené jsou i tematické výstavy a speciální akce. Například v Horšovském Týnu jsme loni dokončili záchranné a restaurátorské práce v gotické hradní kapli Nejsvětější Trojice za 8,5 milionu korun, při kterých byla vyřešena statická porucha klenby. Kaple se letos znovu otevírá návštěvníkům. Na hradě Švihov po obnově suterénu Bílé bašty se může rozšířit do nových prostorů výstava o tajemství Popelčina střevíčku, bez průvodce bude na hradě nově přístupný prohlídkový okruh Věž s interaktivní expozicí a úchvatným výhledem do krajiny,“ řekl Pavelec.
Natočil místa legendární Popelky. Jeden záběr byl pro Šumavana oříškem![]() |
Jen kousek od Švihova je zámek Červené Poříčí, kde jsou nově zrekonstruované altánek gloriet a především oranžerie. Na obnovu oranžerie dostali z ministerstva kultury 7,5 milionu korun, rekonstrukce prosklené stavby vyšla na 5,1 milionu.
„Zbylých 2,4 milionu korun využijeme v letošním roce na druhou etapu obnovy oranžerie. Ta bude zahrnovat zbourání lesní vily, která sem nepatří, a úpravy celého svahu u oranžerie do zahradního stylu. Budou tu ornamentální záhony, tvarované ovocné stromy podél zdí, budou tu vysázené odpočinkové třešně a u nich lavičky i přístupové cesty pro zahradní techniku. Třešničkou akce bude obnova barokního záhonu s krupnou přímo před oranžerií, který jsme objevili při archeologickém průzkumu,“ popsal kastelán Červeného Poříčí Marcel Čermák.
Krupna se dá připodobnit jakémusi vyvýšenému oválnému krtinci uprostřed záhonu, který bude osázen květinami. Uprostřed může být například palma nebo nějaká vyšší rostlina.
Opravená oranžerie už začala sloužit svému původnímu účelu. V chladných měsících je zimovištěm pro rostliny, které by venku nesnesly české zimní teploty. V létě po vyvezení květin například na zámecké nádvoří oživí oranžerii baklažány, papriky nebo rajčata. Prosklená stavba bude přístupná návštěvníkům jako další výstavní prostor, ve kterém se dozvědí podrobnosti o účelech oranžerií i jejich historii ve šlechtických sídlech.
Pro další generace. Žena koupila a zachraňuje chátrající hrad Opálka![]() |
„Oranžerií a skleníků tady v zahradě Červeného Poříčí bylo několik, bohužel se tu dochovala jediná stavba tohoto typu. Dříve se tu v pařeništích a sklenících běžně pěstovaly fíky a ananasy ke spotřebě na zámeckém stole. Jejich pěstování bylo finančně velmi náročné. Dovolit si to mohla jen bohatá šlechta, která se pak mohla čerstvým šťavnatým ananasem chlubit například při zámecké večeři,“ popsal kastelán Červeného Poříčí Marcel Čermák.
Letošní sezona je na zámku Červené Poříčí derniérou expozice Děti ze zlaté kolébky, stejně tak ve Velharticích má před sebou poslední měsíce interaktivní výstava Krajina míru, pole války v bývalém hradním pivovaru, která je zaměřena na život v západních Čechách v období třicetileté války.
Horšovský Týn láká na zrestaurované oltáře
V Horšovském Týnu se návštěvníci budou moci pokochat před znovuotevřenou kaplí dvěma kompletně zrestaurovanými zlacenými oltáři, od července přibude výstava livrejí a dalšího oblečení služebných.
Hlavní návštěvnická sezona začíná na památkách 5. dubna. „Ceny vstupného jsou stejné jako v loňském roce,“ zdůraznil šéf územního pracoviště památkové ústavu Petr Pavelec.