iDNES.cz

Čáslavská na hrách v Tokiu jako loutkové divadlo. Inscenace vzdává hold hrdince

  10:32
Unikátní česko-japonskou inscenaci Čáslavská – Tokio – 1964 představilo plzeňské Divadlo Alfa. Příběh, který je fiktivním přenosem z olympijský her, střídá loutkářské a divadelní prostředky od marionet, přes japonské styly kuruma ningyo a bunraku, až ke stínovému a objektovému divadlu. Plzeňští loutkáři v přestavení hrají s kolegy z tokijského Divadla PUK.

Unikátní česko-japonská inscenace Čáslavská - Tokio - 1974 měla premiéru v plzeňském Divadle Alfa. Plzeňští loutkáři spojili své síly s kolegy z tokijského Divadla PUK. Inscenace je fiktivním přenosem z olympijských her. (16. září 2024) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Tvůrci při pondělní premiéře spolehlivě strhli dětské publikum sportovními emocemi. Hlavní hrdince fandilo celé divadlo, a když Kristýna Franková v roli Věry Čáslavské začala rozdávat podpisy, vyprázdnily se i zadní řady a školáci se navalili k pódiu.

Během inscenace dva sportovní komentátoři přibližují divákům atmosféru olympiády a komentují čtyři gymnastické disciplíny, které v loutkovém podání běží na dobových televizních obrazovkách. Do příběhu vstupují vedle slavné české gymnastky i reprezentantka Sovětského svazu Larisa Semjonovna Latinina, šampion japonské gymnastiky Jukio Endo, tajemný budhistický mnich, slovenský trenér a řada olympijských výprav z celého světa.

V inscenaci se mluví česky i japonsky a příběh je tak stejně srozumitelný a zároveň částečně tajuplný jak pro japonské, tak české publikum.

Věra Čáslavská (1942-2016)

- sedminásobná olympijská vítězka a čtyřnásobná mistryně světa ve sportovní gymnastice

- na olympijských hrách v Tokiu v roce 1964 získala tři zlaté medaile

- na olympijských hrách v Mexico City v roce 1968 čtyři zlaté medaile

Autorem a dramaturgem pohádkového příběhu s fantaskními rysy, který vychází ze skutečných událostí, je Tomáš Jarkovský. Druhým členem oceňovaného tvůrčího tandemu je režisér Jakub Vašíček. Dramaturgyní je rovněž Yoko Yamaguchi a na dramaturgii spolupracovala Petra Kosová. Výprava je dílem Kamila Bělohlávka a hudbu složil a na jevišti interpretuje Daniel Čámský.

Inscenace se připravovala více než tři roky. Nejprve tvůrci hledali téma blízké Čechům i Japoncům, probíhal sběr materiálu a obě strany se učily vzájemně komunikovat. Zkoušky se uskutečnily v létě v Tokiu a vyvrcholily 2. srpna japonskou premiérou v tokijském Divadle PUK. V Plzni novinku jako první uvedl před týdnem Mezinárodní festival Divadlo.

Slavnostní pondělní premiéra byla na dlouhou dobu jedinou příležitostí vidět inscenaci na domovské scéně. „Další představení plánujeme v Alfě na březen 2025, kdy opět přijedou japonští herci. Teď ve druhé polovině září ještě inscenaci uvidí diváci v Bulharsku a Slovinsku, kam míří na festivaly,“ uvedl ředitel Divadla ALFA Jakub Hora.

12. září 2016

Česko se v Národním divadle rozloučilo s Věrou Čáslavskou | (1:42) | video: ČT24
zpět na článek