Dracula, Six i Špalíček. Plzeňské divadlo uvede v nové sezoně 16 premiér

  10:12
Divadlo J. K. Tyla (DJKT) v Plzni si pro jubilejní 160. sezonu připravilo celkem 16 premiér, tři obnovené tituly a 34 inscenací, které zůstávají v jeho repertoáru. Doplní ho také řada koncertů, speciálních představení a akcí. Plzeňské divadlo čeká v nové sezoně také řada výročí, jako je letošní Rok české hudby nebo 10 let existence a provozu budovy Nového divadla. DJKT obě výročí oslaví společným večerem.

Vůbec první premiérou DJKT bude muzikál o legendárním Draculovi, jenž se poprvé na Nové scéně představí 7. září. | foto: Martina Root

Na něm vystoupí všechny umělecké soubory a program nabídne průřez bývalého i současného repertoáru z Nové a Malé scény. Na výročí otevření Nového divadla upozorní i venkovní výstava, která bude která bude instalována od 1. srpna do 3. září před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje.

Nová sezona 2024/2025 začne a skončí tradičními akcemi. Na začátku to bude 3. září Průvod Vendelín a na konci 27. června Veselá vdova v lochotínském amfiteátru.

„V nadcházející sezoně budeme pokračovat v oslavách Roku české hudby. Pro diváky připravíme mimo jiné Rejchovo Rekviem v katedrále svatého Bartoloměje, dva melodramy Jiřího Antonína Bendy Ariadna na Naxu a Medea nebo Janáčkův působivý Zápisník zmizelého,“ zve do divadla jeho ředitel Martin Otava a dodává, že uvedení všech Smetanových oper vyvrcholí v lednu 2025 epilogem Roku české hudby.

„Ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským v Ostravě nabídneme našim divákům opery Tajemství, Braniboři v Čechách a Dvě vdovy,“ vyjmenoval Otava.

Opereta, která je s Plzní silně spjatá

Hned po divadelních prázdninách začne soubor opery zkoušet Smetanovu Čertovu stěnu, jejíž premiéra je naplánována na říjen. Následovat bude operní parodie Faraonova kletba, kterou přímo pro Plzeň napsali Vojtěch Frank a Jakub Hojka. Dílo hudebně nastuduje šéf opery Jiří Petrdlík.

V dubnu se operní soubor po dvaceti letech vrátí k oblíbenému Verdiho Trubadúrovi. Čtvrtá premiéra souboru přivede do Plzně poslední Lehárovu operetu Giuditta, jenž je s Plzní silně spjatá. „Právě tady se v prosinci 1934 konala premiéra Giuditty v českém jazyce,“ upozorňuje na zajímavost šéf souboru opery Jiří Petrdlík a doplňuje, že od té doby se v Plzni úspěšné dílo jednoho z nejuváděnějších skladatelů operetního žánru nehrálo.

Činoherní soubor čeká sezona plná velkých a zajímavých titulů. Nejprve se vrátí na Malou scénu úspěšné rodinné drama Králičí nora s Martinem Stránským a Janou Ondruškovou v hlavních rolích, poté se na Nové scéně rozehraje jeden z populárních příběhů Zeměplochy Terryho Pratchetta – Maškaráda, ve které si autor s originálním humorem utahuje z legendárního příběhu Fantoma opery, a přitom mu v takřka detektivní zápletce vzdává hold.

V prosinci diváky pobaví bravurní společenská komedie S barvou ven, jež si velice chytře pohrává s lidskými předsudky a která přivede na jeviště Velkého divadla legendární postavu Françoise Pignona známého například z komedie Blbec k večeři.

V březnu pak diváky potěší nestárnoucí francouzská komedie plná intrik Figarova svatba aneb Bláznivý den. Následovat bude dnes již takřka klasická hra Pohřbené dítě. Její autor Sam Shepard za ni v roce 1979 získal prestižní Pulitzerovu cenu.

Poslední premiéra sezony bude na pomezí romantiky, psychologického dramatu a hororu. Soubor nastuduje divadelní adaptaci jednoho z nejvýznamnějších děl anglické literatury Na Větrné hůrce. „Dílo Na Větrné hůrce si nezadá s velikostí antických dramat a vypráví o lidech, kteří zasvětili svůj život ničivé touze. Jejich příběh po právu inspiroval jak filmové tvůrce, tak světové divadelní scény,“ upozorňuje šéfka činohry Apolena Veldová.

První premiérou bude muzikál Dracula

Vůbec první premiérou bude legendární Dracula, jenž se poprvé na Nové scéně představí hned 7. září. Pak v dalších titulech muzikálového souboru převezmou hlavní roli převážně ženy. Sezona 24/25 totiž poodhalí některá skrytá ženská tajemství – i když hned v případě prosincové premiéry to budou za ženy převlečení muži. Do Plzně totiž poprvé míří jeden z nejzábavnějších klasických muzikálů posledního půlstoletí Klec bláznů z atraktivního prostředí travesti-klubu ve francouzském Saint-Tropez. Hlavní role v této bujaré komedii ztvární Lumír Olšovský a Martin Písařík.

Třetí premiéra bude ryze ženská záležitost, na scénu Velkého divadla totiž vstoupí Six – šest manželek Jindřicha VIII., aby si během osmdesátiminutového koncertního souboje za doprovodu čtyřčlenné dámské kapely dokázaly, která z nich kvůli jejich společnému manželovi trpěla nejvíce.

„Díky malému obsazení se tak muzikálový soubor může po sedmi letech vrátit se svou premiérou do Velkého divadla, kde uvádění velkých muzikálů znemožňuje omezený počet frekvencí k mikroportům,“ vysvětluje Martin Otava. Aktuální celosvětový megahit Six nastuduje v Plzni režisérka a někdejší šéfka Činohry Národního divadla Daniela Špinar.

Poslední muzikálovou premiérou bude tajuplný romantický muzikál Rebecca od autorů úspěšné Elisabeth v režii šéfa souboru Lumíra Olšovského: „Věříme, že tenhle mysteriózní titul naváže na velký divácký ohlas Elisabeth a přinese další skvělé herecké příležitosti pro členky našeho souboru.“

Baletní soubor nastuduje Špalíček

Ani baletní soubor nezůstane pozadu. Jako příspěvek k Roku české hudby nastuduje zpívaný balet Bohuslava Martinů Špalíček, na kterém se bude podílet vedle orchestru také Kajetán – dětský pěvecký sbor a tři operní sólisté.

I druhá baletní premiéra vznikne ve spolupráci s operním souborem – nestandardně balet na Nové scéně doprovodí orchestr a sbor opery. Soubory totiž společně uvedou Německé requiem Johannese Brahmse s mezinárodně úspěšnou choreografií Martina Schlëpfera.

Poslední, květnová premiéra přinese taneční podobu známé tragické komedie Friedricha Dürrenmatta Návštěva staré dámy v choreografii Anny Vity. V lednu se do repertoáru v obnovené premiéře vrátí inscenace U nás to baLETÍ určená především nejmenším divákům.

„Plzeňské divadlo má bohatou tradici i zajímavou historii a 160. sezona stálého českého divadelnictví v Plzni svědčí o jeho jedinečnosti, neboť málokteré tuzemské divadlo se může pochlubit takovouto kontinuitou své činnosti. Příští divadelní sezona se ponese v duchu kvalitního programu na všech scénách i řady zajímavých výročí. Divadlo J. K. Tyla nespornou kvalitou své domácí činnosti a také bohatou mezinárodní spoluprací dokazuje, že na kulturní mapu Evropy patříme,“ uvedla Eliška Bartáková, radní pro oblast kultury a památkové péče.

Předplatné na novou sezonu je již v prodeji v pokladně ve Smetanových sadech, na webových stránkách divadla či v síti Plzeňská vstupenka.

3. září 2015