Policista podváděl s pokutovými bloky, kvůli pěti tisícům přijde o práci - regiony.impuls.cz

Policista podváděl s pokutovými bloky, kvůli pěti tisícům přijde o práci

  14:54
Kvůli podvodům s pokutami musí odejít od policie osmadvacetiletý dopravák Vít Heřman. Podle Krajského soudu v Plzni loni zneužil pravomoc úřední osoby, když během jediného týdne udělil třem viníkům drobnějších nehod pokuty ve výši 2 000 nebo 2 500 korun, ale v dokumentech vykazoval jen pětistovku. Zbytek částky si podle verdiktu nechal. Soud mu vyměřil peněžitý trest 30 tisíc korun.
Policista končí, za čachry s pokutovými bloky dostal u soudu pokutu | (0:13) | video: iDNES.tv

Pravomocné odsouzení za úmyslný trestný čin pro Heřmana znamená nucený a okamžitý odchod od policie.

Pokutové bloky, které postupně předal trojici šoférů na konci června a začátku července loňského roku, byly podle spisu vyplněné tak, že částka tam buď nebyla vypsaná, nebo byla přeškrtaná a nečitelná. Pět tisíc korun, které policista takto získal, si podle soudu nechal pro sebe.

„Je jisté, že bloky neměl nikdo jiný než obžalovaný a poškození. Originály vypisoval obžalovaný, poškození je pak na výzvu policie předložili. Na první pohled je z písma jasné, že je vypsal on. Pokud poškození dostali pokutové bloky a policistovi dali peníze, je jasné, že on část peněz neodevzdal,“ vysvětlil předseda odvolacího senátu.

Neměl jsem potřebu využít situace, že jsem u policie, tvrdí

Marně se dnes dopravní policista už rok postavený mimo službu i jeho advokát Zbyněk Kašpárek snažili přesvědčit odvolací soud, že atmosféra u okresního soudu letos na jaře nebyla nestranná, že v rozsudku není vyloženo, co konkrétně měl obžalovaný porušit, domáhali se i nového znaleckého posudku k přeškrtaným pokutovým blokům.

„Manipulace s bloky nebyla doložena v obžalobě ani v rozsudku. Nebylo prokázáno, ve který moment, kdy a jakým způsobem mělo dojít k přepisování. Je zajímavé, že ani jeden z poškozených neuplatňuje škodu,“ tvrdil advokát v odvolání, kterým chtěl zrušit květnový rozsudek Okresního soudu Plzeň- město. I tehdy samosoudkyně Heřmanovi vyměřila peněžitý trest 30 tisíc korun.

Obžalovaný všechna obvinění od počátku odmítal. „Nejsem si vědom, že bych spáchal, co je mi kladeno za vinu. Neměl jsem potřebu využívat situace, že jsem u policie. Jsme lidi, mohla se stát nějaká chyba, ale dělal jsem vše pro to, aby se nic takového nestalo. Dělal jsem jen svoji práci, jak jsem měl nařízeno, a s nejlepším úmyslem,“ uvedl na jaře u soudu.

Nečitelně vyplněné pokutové bloky vysvětloval tím, že se údaje, které vyplňoval, špatně propisovaly do druhé části bloků. „Nejsem odborník, ale může nastat chyba, může se jinak zatlačit tužkou a propíše se jen část, může to být i chyba bloku, že se něco nepropíše,“ vysvětloval policista.

Soud ale neměl nejmenší pochybnosti o věrohodnosti trojice šoférů, kteří dostali nečitelné pokutové bloky. Vzájemně se neznají, navíc pokuty dostali v různých dnech na různých místech Plzně.

Rozsudek je pravomocný, odsouzený se ho může pokusit zvrátit jen mimořádným opravným prostředkem, kterým je dovolání. Za zneužití pravomoci úřední osoby mu hrozilo až pět let vězení. Poslední rok, kdy je postavený mimo službu, je doma za polovinu platu a měl zakázáno si jakkoliv přivydělat.

Autor: