„Jsme všichni hotoví,“ svěřovali se hasiči, kteří zasahovali v Mlýnci u Postřekova na Domažlicku.
Kolem půl šesté odpoledne posedávali všude kolem místa požáru, a to přímo na komunikaci. Shořelo několik nemovitostí. Hlavní škodou byla část velkého domu, který majitelé zdědili po rodičích. Nikdo už zde nebydlel. Shořela jim i vedlejší rozsáhlá stodola. Majitelé si totiž postavili postavili dům vedle, ten byl naštěstí ušetřen.
Na požár doplatili i další příbuzní těch, kterým vznikla největší škoda, shořela jim totiž kolna. Místní, kteří se na škody přišli podívat, upozorňovali hlavně na to, že dům ve kterém začalo hořet, byl ušetřen a na požár doplatili sousedé.
Problémem podle hasičů bylo, že hořelo v hustě zastavěné části Mlýnce. Velitel zásahu David Dopirák, na kterém byla vidět v půl šesté velká únava, sdělil, že se jednalo minimálně na okrese Domažlice o jeden z největších zásahů za poslední léta. „Hořely tu pneumatiky, ze kterých se to pravděpodobně rozšířilo,“ uvedl s tím, že hořelo několik nemovitostí a příčina požáru je v šetření.
Na místě zasahovalo 18 jednotek z okresu Domažlice, celkem zasahovalo přes 60 hasičů. Z Plzně přijel krajský řídící důstojník a krajský vyšetřovatel požárů. Dopirák uvedl, že při požáru se zranilo šest lidí, mezi nimi byli i hasiči. Jednalo se o zranění spojená s velkým vedrem i s požárem. Na pohled byla požárem zasažena plocha o velikosti zhruba 200 na 200 metrů.
Místním také odpověděl na dotaz, jak je možné, že požár zasáhl sousední domy a nikoliv ten, odkud se rozšířil. Lidem vysvětlil, že sloupec zplodin hoření s sebou dokáže nést hořící částečky, které se přenášejí podle směru větru klidně o několik desítek – a v případě třeba lesních požáru stovek – metrů dál.
Požár byl lokalizován kolem půl šesté, poté proběhlo vyhledávání skrytých ložisek a rozebírání konstrukcí, které způsobují riziko pro zasahující hasiče nebo jsou rizikem pro nové vypuknutí požáru.
U Postřekova hořela skládka pneumatik. Kolabovali hasiči, oheň už se nešíří |
Na místě zůstane jen část hasičů, kteří budou mít dohled celou noc. Dopirák připomněl, že třetí stupně požárního poplachu byly na Domažlicku většinou v souvislosti s požáry pole během žní nebo při lesních požárech, ale třetí stupně v souvislosti s požáry obytných budov jsou ojedinělé. Požadavky na náhradní ubytování, které zajišťuje obec, nikdo nevznesl.
A co obnáší takový požár pro velitele zásahu? „Nejsložitější je to v prvopočátku, kdy tu byly vysoké plameny a velká panika. Nejsložitější je stanovit priority, zda se bude likvidovat požár nebo zda je v takovém stádiu, že bude prioritou ochrana dalších okolních nemovitostí, což byl tento případ,“ uvedl Dopirák.
V okolí požáru byly desítky místních lidí. Sousedka z domu, který byl od zasažené nemovitosti vzdálený asi deset metrů, uvedla, že nejdříve viděla obří kužel kouře, pak vyběhla ven z domu se strachem, co se děje. „Už tu byly desítky lidí, někdo z nich zavolal hasiče, bylo to hrozné. Pak přijelo mnoho hasičských aut. Byla to hrozná nejistota, zda se požár rozšíří i na náš dům,“ uvedla černovlasá seniorka.
Na zahradě domu byly tři děti. Uvedly, že vše pozorovaly a bály se. Sousedé upozorňovali hlavně na nespravedlnost, že dům, z kterého se požár rozšířil, zůstal ušetřený a okolí shořelo. „Je to divný pocit, cítím z toho smutek,“ uvedla černovlasá seniorka ze sousedního domu.