„Příčinou jsou pády z lyží, ale také srážky nebo nárazy při jízdě na běžkách, bobech či saních,“ popsal primář chirurgického oddělení Klatovské nemocnice (KN) Zdeněk Bytel.
Charakter zranění je podle něj často umocněn vysokoenergetickým mechanismem úrazu při velmi rychlé a zřejmě ne úplně ohleduplné jízdě na sjezdovkách. „V těchto případech mohou být následky fatální, a to i přesto, že zraněný měl adekvátní ochranné pomůcky. Tato zranění dost často ošetřujeme v odpoledních hodinách, kdy jsou lidé zřejmě unavenější a méně pozorní, nebo se na některých svazích tvoří boule,“ míní primář.
Po úrazu doporučuje při jakýchkoli vnitřních bolestech, zejména v oblasti břicha, hrudníku či hlavy, vyhledat odbornou lékařskou pomoc.
Časté jsou zranění kolenních kloubů
Primář ortopedického oddělení KN Martin Švagr přiblížil, že u lidí přivezených z lyžařských středisek dominují poranění kolenních kloubů. Upozorňuje ale i na zlomeniny horní části stehenních a pažních kostí, především kvůli uklouznutí, které se často týká starších lidí.
„Prakticky každý den přijímáme jednoho seniora,“ doplňuje Švagr. Vnímá také trvalý nárůst přetržených šlach dvouhlavého svalu paže v oblasti horní části předloktí, často v důsledku přetížení organismu. „Našimi obvyklými pacienty v tomto období jsou děti,“ uzavírá.
Nárůst zranění lékaři očekávají také nyní, kdy začaly jarní prázdniny v Plzni a okolí, kde žije polovina obyvatel kraje.
Počet ošetřených zranění se během jarních prázdnin v KN zvýší oproti jiným částem zimy zhruba o 15 až 20 procent, a v případě prázdnin v Plzni dokonce o více než čtvrtinu.
„Podobně jako v létě přibývá úrazů z kola, nyní evidujeme nárůst úrazů z lyží a obecně zimních sportů. První vlna přichází na začátku zimy, kdy lidé po několika měsících znovu stoupnou na lyže. Následně pak během Vánoc, při pololetních prázdninách a hlavně o jarních prázdninách. Je to zřejmě tím, že na svah vyrazí i rodiny, které tak často nelyžují,“ říká mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška.
Vážné úrazy spojené s odletem do nemocnice vrtulníkem
Náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura uvedl, že v posledních 14 dnech až třech týdnech museli záchranáři vyjíždět i k vážným úrazům, často spojeným s transportem vrtulníkem. „Tento týden to byl například pád ze skály na Špičáckém sedle, který odnesl třiadvacetiletý muž,“ přiblížil Janďura. Podle něj by si nyní lyžaři a snowboardisté měli dávat velký pozor, protože sníh je hodně přemrzlý a tudíž velmi rychlý.
Zhruba 260 až 270 výjezdů od začátku jarních prázdnin na začátku února, což je více než loni, hlásí Horská služba Kašperské Hory. Nejvíce zranění se stává v lyžařských areálech, přičemž nejčastěji jde o zlomeniny horních a dolních končetin, uvedl náčelník Miroslav Račko. „Když to srovnám s loňskem, podmínky pro lyžování jsou letos lepší a je tu více lidí, proto je i více úrazů,“ sdělil.
6. ledna 2025 |