Za mlada k babičce, pak i do hospody. Ve vesničce na Rokycansku vzpomínají na Gotta

  9:48
Jakých bylo pět let bez Karla Gotta? Ve vesničce Újezd u Svatého Kříže na Rokycansku, kam Karel Gott tak rád jezdil, už čtyři roky funguje vzpomínková místnost s jeho obrázky, obleky, visí tam i jeho obraz, který místním osobně věnoval. V Gottově rodné Plzni se objevilo hned několik nápadů, co by ho mohlo připomínat. Zůstalo ale jen u nápadů.

Starostka Alena Manková otevřela minimuzeum a místnost věnovanou Karlu Gottovi. (26. září 2020) | foto: Petr Ježek, MF DNES

„Město Plzeň momentálně pojmenování objektu či místa po Karlu Gottovi nepřipravuje,“ vzkázala náměstkyně primátora pro kulturu Eliška Bartáková. V Plzni byl nápad pojmenovat po Karlu Gottovi některou z ulic, náměstíčko či Nové divadlo.

Ani dům ve Slovanské ulici, ve kterém bydleli Gottovi po narození Karla, dodnes nemá ani tabulku, která by zpěváka připomínala.

Újezd u Svatého Kříže je vesnička na Rokycansku asi 25 kilometrů od Plzně se zhruba 250 trvalými obyvateli. Karel Gott sem jako kluk jezdil k babičce, na zdejším hřbitůvku jsou pochovaní i jeho rodiče.

Zpěvák do téhle vesničky jezdil i v době, kdy byl hvězdou. Bydlela tu jeho sestra Helena, která loni zemřela, i jeho dlouholetý řidič Oldřich Havránek. Zpěvák do vesničky jezdil s manželkou a dcerami, chodíval tu do hospody. Místní jako oko v hlavě opatrují obraz od Gotta s jeho osobním věnováním.

„Na prázdniny u téhle babičky v Újezdě u Svatého Kříže nikdy nezapomenu a rád se do tohoto kraje i dnes vracím,“ vysvětloval Gott ve svých vzpomínkách.

Vzpomínková místnost na Karla Gotta

Místní na něj nezapomínají. Když se Újezdečtí poprvé dozvěděli o tom, že onemocněl rakovinou, vysadili symbolicky nedaleko kostela lípu, aby mu dodávala sílu. Právě ta se tu stala poutním místem, památníčkem i symbolem. Těsně před tím, než zpěvák 1. října 2019 zemřel, listy na ní začaly vadnout, žloutnout a opadávat. Přitom druhý strom věnovaný místnímu rodákovi a známému cyklistovi Ondřeji Cinkovi byl krásně zelený.

Ke Gottově lípě lidé chodili zapalovat svíčky, když zemřel. V protějším domě s hospodou a sálem místní zřídili vzpomínkovou místnost na Karla Gotta. Tu otevřeli koncem září 2020.

Kromě spousty i osobních fotek je tu také hokejový dres s Gottovým jménem i oblek, ve kterém pózoval na obalu jedné ze svých desek. „Do vzpomínkové místnosti chodí stále neskutečně lidí. Nejen od nás, byli tu z Německa, USA, Slovenska i dalších zemí. Fanklub Karla Gotta to vysvětluje tím, že zatím v republice není jiné vzpomínkové místo. Gottland v Jevanech už neexistuje, Dům na pražské Bertramce, kde bydlel, ještě také není otevřený. Jsme jediní,“ říká starostka Alena Manková.

Místní hned po zjištění, že Karel Gott zemřel, založili knihu vzpomínek, do které stále lepí soukromé fotky ještě se zpěvákem. Místní zažili šok, když v létě zjistili, že kniha zmizela. „Všechno jsme prohledali, i vedlejší minimuzeum, tedy naší Svaťáckou sednici, ale nikde nebyla. Když jsme v létě dělali akci k nedožitým 85. narozeninám Karla Gotta, dala jsem na sociální sítě zprávu, že kniha zmizela. Prosili jsme, aby ten, kdo si ji půjčil, ji zase vrátil. Po několika dnech jsme ji našli schovanou v jednom z exponátů v sednici. Při prvním hledání tam ale nebyla,“ řekla starostka Alena Manková.

Ta o víkendu jede do Prahy na setkání fanklubu Karla Gotta a veze tam poslední výtisky knížky Tam, kde Karel býval kluk sestavené z fotografií z pamětní knihy, výstřižků z novin i informací o tom, co se ve vesničce po celý rok děje. „Původně jsme měli 50 výtisků, ale je o ni takový zájem, že bude dotisk,“ uvedla starostka.

Karel Gott má vzpomínkovou místnost v budově hospůdky, kam rád chodil (26. 9. 2020)

Autor: